Studia w Szwajcarii (Fot.Marc Mongenet, wikipedia.pl)

Studia w Szwajcarii

Wysokie ceny, naukowa atmosfera sprzyjająca zdobywaniu wiedzy i kameralny klimat w akademickich środowiskach ? Szwajcaria wita zagranicznych studentów.

 

SYSTEM EDUKACJI

W Szwajcarii znajduje się duża liczba uczelni, z czego 10 prowadzonych przez kantony, 9 zawodowych, 2 federalne instytuty technologiczne i kilkadziesiąt pedagogicznych i artystycznych szkół wyższych.

Stopnie naukowe są podobne do polskich. Trzyletnie studia kończą się uzyskaniem dyplomu licencjackiego, po których można kontynuować edukację na II stopniu (zwykle 2 lata) dającym tytuł magistra z wybranej dziedziny. Ostatni stopień naukowy ? doktorat ? można uzyskać po dalszych studiach trwających od 3 do 5 lat, tylko i wyłącznie na uniwersytetach publicznych i w instytutach federalnych.

Uniwersytet genewski (fot.wikipedia.org)

 

REKRUTACJA

Niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów, na które składają się świadectwo maturalne i zdjęcie. Większość uczelni daje możliwość złożenia ich internetowo. Terminy składania dokumentów zwykle trwają w okresie od stycznia do kwietnia.

Na niektórych uczelniach istnieje możliwość rozpoczęcia studiów bez potrzebnych świadectw ? wystarczy zdać odpowiednie egzaminy.

Tylko jedna uczelnia ? Uniwersytet w St. Gallen ograniczyła miejsce dla obcokrajowców do 25%.

 

JĘZYKI I CERTYFIKATY

Każda ze szkół wyższych wymaga znajomości języka wykładowego więc pierwsze, co należy zrobić, to sprawdzić, w jakich językach na danych uczelniach się wykłada. Może to być francuski (np. Genewa, Neuchâtel i Lozanna), włoski ( np. Lugano) lub niemiecki (np. Zurich, Lucerna, St. Gallen). Coraz częściej wykłada się również w języku angielskim. Na stronie każdej uczelni wypisane są wymagane certyfikaty językowe

 

KOSZTY I POBYT

Alpy szwajcarskie (fot.pixabay.com)Czesne stosunkowo nie jest drogie, waha się między 1 000 a 8 000 euro rocznie.

Mimo to, jednak życie w Szwajcarii sporo kosztuje. Mieszkania najlepiej szukać w uczelnianych biurach i biurach organizacji studenckich. Akademik kosztuje około 400 franków miesięcznie, zaś wynajęcie pokoju ? około 700 franków za miesiąc. Jeżeli rozejrzysz się za tańszymi barami studenckimi, za wyżywienie możesz wydać około 550 franków miesięcznie. Unikaj jednak restauracji w centrach miast, gdzie za taką kwotę możesz zjeść jeden obiad.

Kwestie formalne pobytu najlepiej załatwić zaraz po przyjeździe. W ciągu 14 dni należy złożyć wszystkie dokumenty i dopełnić formalności w lokalnym urzędzie. Będziesz potrzebować wypełnionego wniosku, dokumentu tożsamości, zaświadczenia o przyjęciu na studia i miejscu zakwaterowania, dwóch fotografii i, co może być najtrudniejsze, dowodu na posiadanie odpowiednich środków do życia np. w postaci wyciągu bankowego.

 

ŻYCIE STUDENCKIE

Studia w Szwajcarii na pewno są wymagające ? wysoki poziom egzaminów, duża liczba lektur i materiałów do opanowania. Z drugiej strony przyjazna atmosfera, kameralne kampusy i otoczenie sprzyjające rozwojowi, nauce i myśleniu. Nie ma co liczyć na częste imprezy w akademikach, czy weekendowe wypady na narty ? tam studenci są bardzo aktywni, ale raczej intelektualnie i naukowo.

 

 

STYPENDIA

Zagraniczni studenci mogą ubiegać się o stypendia udzielane m.in.  przez rząd Szwajcarii. Stypendia naukowe mogą dostać najzdolniejsi absolwenci przed 35 rokiem życia, którzy znają język wykładowy. Udzielane są one przez okres 12 miesięcy. Nie można dostawać kilku stypendiów jednocześnie.

 

PRACA

Studenci zagraniczni w poszukiwaniu zatrudnienia mogą się udać do uczelnianych biur karier lub śledzić oferty na stronie niemieckojęzycznej.

 

PRZYDATNE LINKI

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook