studia w Australii (fot.commons.wikimedia.org)studia w Australii (fot.commons.wikimedia.org)

Studia w Australii

Australia jest znana ze znakomitych uczelni i przyjaznych college?ów, które co roku przyciągają około 200 tysięcy zagranicznych studentów z ponad 100 różnych krajów.

 

Edukacja

Obecnie działa 43 uniwersytetów, w tym 40 to uczelnie publiczne, dwa międzynarodowe i jeden prywatny. Studia uniwersyteckie zwykle obejmują jedynie tytuł licencjata. Australijscy studenci rzadko decydują się na dalszą naukę.

Studia w Australii(fot.morguefile.com)

Studia licencjackie trwają trzy bądź cztery lata i obejmują 6 lub 8 semestrów (jak w Polsce ? dwa semestry na rok). Zazwyczaj trzeba zaliczyć około 24 przedmiotów (3-4 zajęcia w ciągu jednego semestru) aby ukończyć I stopień. Po uzyskaniu tytułu Bachelor można kontynuować naukę na studiach magisterskich ? co może potrwać rok albo dwa lata w zależności od kierunku.

 

 Rekrutacja

Aby dostać się na studia w Australii trzeba spełnić kilka wymagań. Jednym z najważniejszych jest znajomość języka angielskiego na poziomie English Proficiency Requirements. Przyszli studenci muszą rozwiązać egzamin IELTS, i zdobyć co najmniej 6 na 9 możliwych punktów. W przypadku kierunków medycznych i inżynierskich często wymaga się minimum 7 punktów. Czasami wystarcza dyplom ukończonego kursu językowego, np. EAP. Poza dokumentem, potwierdzającym znajomością języka, należy również przedstawić dyplom maturalny. Dokumenty należy przetłumaczyć na język angielski.

 

Życie studenckie

Każdy australijski uniwersytet oferuje swoim studentom kluby i organizacje, do których mogą się zapisać. Są to m.in:

  • różnego typu sporty,
  • zajęcia na świeżym powietrzu (jazda na rowerze, surfing),
  • samorząd studencki,
  • klub książki lub filmu,
  • organizacje religijne itd.

Ponadto uniwersytety organizują różne warsztaty, koncerty, turnieje sportowe, imprezy kulturalne i wycieczki.

Opłaty

Studia w Australii są płatne. Jeden semestr na uniwersytecie kosztuje 7-10 tysięcy dolarów australijskich. Trzy lata studiów licencjackich to wydatek rzędu 40-50 tysięcy, a dwa lata magisterskich to 20-30 tysięcy AUD.

 

Wiza

Ważne jest, aby aplikować o wizę co najmniej 4 miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego. Na dokument umożliwiający pobyt w Australii trzeba czekać zwykle od jednego do dwóch miesięcy.

Każdy polak, który chciałby podjąć naukę w Australii przez ponad 3 miesiące musi ubiegać się o wizę. Można to zrobić poprzez stronę Ministerstwa do spraw Imigracji i Obywatelstwa na której należy wybrać link Visas & Immigration -> Applications & Forms -> Online Applications -> Students.

Aplikację można również złożyć osobiście w ambasadzie w Warszawie lub wysłać pocztą. Formularz wizowy można pobrać tutaj. Do podania należy załączyć:

  • fotografię paszportowa,
  • ważny paszport,
  • potwierdzenie przyjęcia na kurs – Confirmation of Enrolment (CoE),
  • deklaracja potwierdzająca posiadanie wymaganych funduszy i spełnienie warunków Genuine Temporary Entrant,
  • opłatę za rozpatrzenie wniosku wizowego.

 

Praca

Wiza studencka umożliwia podjęcie legalnej pracy. Nowi studenci są zazwyczaj zatrudniani w gastronomii, w sklepach bądź przy opiece nad dziećmi. Warto zaznaczyć, że można pracować tylko w ograniczonym wymiarze czasu (40 godzin w cyklach dwutygodniowych) ale podczas dni wolnych od zajęć prawo zezwala na pracę w pełnym wymiarze.

Studia w Australii Syndey(fot.morguefile.com)

 

Stypendia

Nie wszyscy Polacy mogą ubiegać się o stypendia w Australii. Najlepiej zapytać bezpośrednio w dziekanacie o możliwość uzyskania dofinansowania lub aplikować o międzynarodowe stypendia oferowane w ramach wymiany europejskich i australijskich studentów.

 

Przydatne linki

O życiu studenckim
O studiowaniu
Lista uniwersytetów
Strona australijskiego rządu

 

Karolina Macha

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook