Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną, logicznie myślącą, każde powierzone Ci zadanie starasz się wykonać najdokładniej jak tylko potrafisz, w szkole nigdy nie miałeś problemów z matematyką, a zajęcia z przedsiębiorczości sprawiały ci przyjemność ? powinieneś zastanowić się nad byciem księgowym!
Zawód księgowy
Księgowy pełni rolę ?łącznika? pomiędzy pracodawcą a urzędami. Zajmuje się szeroko pojętą rachunkowością, od przyjmowania, analizowania i rozliczania faktur, kontaktowania się z klientami oraz partnerami firmy, po sprawdzanie rachunków, zajmowanie się podatkami firmy oraz wszelkimi innymi dokumentami, które są związane z finansami, kończąc na wpisaniu ich do ksiąg rachunkowych i systemu. Ponadto w okresie rozliczeniowym księgowy musi zająć się rozliczeniami wszystkich pracowników i samej firmy, tworzeniem sprawozdań, analiz itd.
Jaki powinien być księgowy?
Księgowy musi cechować się dużą odpowiedzialnością, dokładnością, skrupulatnością, cierpliwością i najważniejsze ? uczciwością. Przydadzą się także umiejętności matematyczne czy logiczne myślenie. Księgowy powinien umieć pracować pod presją czasu.
Wykształcenie księgowego
Księgowym może zostać tylko osoba, która ukończyła studia na uczelni ekonomicznej, na kierunku:
- finanse i rachunkowość,
- finanse i zarządzanie,
- ekonomia,
- matematyki finansowa,
- matematyka stosowana.
Ważna jest również bardzo dobra znajomość języka, ponieważ firmy stawiają na pracowników, którzy potrafią porozumieć się w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Jednak w mniejszych firmach często wystarcza znajomość języka na poziomie komunikatywnym.
Księgowy powinien ciągle dokształcać się w swoim zawodzie. Prawo dotyczące sfery rachunkowości często się zmienia, podobnie jak i narzędzie wykorzystywane do pracy przez księgowych. Co roku pojawiają się nowe programy komputerowe, które mogą znacznie ułatwić pracę.
Rynek pracy
Księgowy to bardzo ceniony zawód. Właściwie może wszędzie znaleźć pracę: w urzędach, firmach, przedsiębiorstwach, korporacjach, a nawet warsztatach samochodowych, szpitalach czy w małych sklepach. Księgowy może także prowadzić własne biuro rachunkowe bądź się w takim zatrudnić i pracować dla różnych klientów z zewnątrz.
Zarobki
Wysokość zarobków zależy od kilku czynników. Osoba, która dopiero ukończyła studia i podejmuje pierwszą pracę w zawodzie może liczyć na około 2000-3000 zł. Warto więc podnosić swoje kwalifikacje. Ukończenie kursu na głównego księgowego może podnieść zarobki do ponad 4 tysięcy. Ważna jest również wielkość firmy i miejscowość, w której się znajduje: w niewielkich miastach, w małych przedsiębiorstwach można zarobić do 2 tysięcy, w dużych nawet ponad 7 tysięcy. W największych miastach Polski zarobek może wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Zwykle księgowy otrzymuje premie w pierwszym kwartale roku ? właśnie wtedy firmy muszą zadbać o roczne rozliczenia (źródło: wynagrodzenia.pl).
Status społeczny
Księgowy to zawód który jest bardzo ceniony i wzbudza podziw oraz zaufanie. Znalezienie się na wysokim szczeblu kariery daje powody do zazdrości – nie tylko przez status społeczny, ale przede wszystkim ze względu na wysokie zarobki i prestiż stanowiska.
Karolina Macha
Komentarze: