Zawód księgowy (fot.morguefile.com)Zawód księgowy (fot.morguefile.com)

Zawód: Księgowy

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną, logicznie myślącą, każde powierzone Ci zadanie starasz się wykonać najdokładniej jak tylko potrafisz, w szkole nigdy nie miałeś problemów z matematyką, a zajęcia z przedsiębiorczości sprawiały ci przyjemność ? powinieneś zastanowić się nad byciem księgowym!

 

Zawód księgowy

Księgowy pełni rolę ?łącznika? pomiędzy pracodawcą a urzędami. Zajmuje się szeroko pojętą rachunkowością, od przyjmowania, Zawód księgowy (fot.morguefile.com)analizowania i rozliczania faktur, kontaktowania się z klientami oraz partnerami firmy, po sprawdzanie rachunków, zajmowanie się podatkami firmy oraz wszelkimi innymi dokumentami, które są związane z finansami, kończąc na wpisaniu ich do ksiąg rachunkowych i systemu. Ponadto w okresie rozliczeniowym księgowy musi zająć się rozliczeniami wszystkich pracowników i samej firmy, tworzeniem sprawozdań, analiz itd.

 

Jaki powinien być księgowy?

Księgowy musi cechować się dużą odpowiedzialnością, dokładnością, skrupulatnością, cierpliwością i najważniejsze ? uczciwością. Przydadzą się także umiejętności matematyczne czy logiczne myślenie. Księgowy powinien umieć pracować pod presją czasu.

 

Wykształcenie księgowego

Księgowym może zostać tylko osoba, która ukończyła studia na uczelni ekonomicznej, na kierunku:

Ważna jest również bardzo dobra znajomość języka, ponieważ firmy stawiają na pracowników, którzy potrafią porozumieć się w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Jednak w mniejszych firmach często wystarcza znajomość języka na poziomie komunikatywnym.

Księgowy powinien ciągle dokształcać się w swoim zawodzie. Prawo dotyczące sfery rachunkowości często się zmienia, podobnie jak i narzędzie wykorzystywane do pracy przez księgowych. Co roku pojawiają się nowe programy komputerowe, które mogą znacznie ułatwić pracę.

 

Rynek pracy

Zawód księgowy (fot.morguefile.com)

Księgowy to bardzo ceniony zawód. Właściwie może wszędzie znaleźć pracę: w urzędach, firmach, przedsiębiorstwach, korporacjach, a nawet warsztatach samochodowych, szpitalach czy w małych sklepach. Księgowy może także prowadzić własne biuro rachunkowe bądź się w takim zatrudnić i pracować dla różnych klientów z zewnątrz.

 

Zarobki

Wysokość zarobków zależy od kilku czynników. Osoba, która dopiero ukończyła studia i podejmuje pierwszą pracę w zawodzie może liczyć na około 2000-3000 zł. Warto więc podnosić swoje kwalifikacje. Ukończenie kursu na głównego księgowego może podnieść zarobki do ponad 4 tysięcy. Ważna jest również wielkość firmy i miejscowość, w której się znajduje: w niewielkich miastach, w małych przedsiębiorstwach można zarobić do 2 tysięcy, w dużych nawet ponad 7 tysięcy. W największych miastach Polski zarobek może wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Zwykle księgowy otrzymuje premie w pierwszym kwartale roku ? właśnie wtedy firmy muszą zadbać o roczne rozliczenia (źródło: wynagrodzenia.pl).

 

Status społeczny

Księgowy to zawód który jest bardzo ceniony i wzbudza podziw oraz zaufanie. Znalezienie się na wysokim szczeblu kariery daje powody do zazdrości – nie tylko przez status społeczny, ale przede wszystkim ze względu na wysokie zarobki i prestiż stanowiska.

 

Karolina Macha

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook