Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Jak dobrze wybrać uczelnię wyższą ? vademecum maturzysty

 

 

 

Dla wielu osób, które jeszcze nie zdecydowały się na wybór studiów początek września to ostatni moment na podjęcie decyzji. Uczelnie przeprowadzają wtedy dodatkową rekrutację. Jeżeli jeszcze szukasz uczelni najlepszej dla siebie lub nie masz pewności co do swojego wyboru, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Wybór dalszej drogi kształcenia po maturze nie jest sprawą łatwą, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Do wyboru masz różne kierunki, a każdy z nich oferowany jest przez wiele uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych.

Sprawdź opinie i rankingi

Podczas wyboru nie kieruj się tylko opiniami znajomych bądź odległością od miejsca zamieszkania. Czasami, mimo większych kosztów, warto wybrać szkołę wyższą położoną dalej od domu, gdy ma ona bogatszy program bądź szerszy wachlarz kontaktów zagranicznych. Przeprowadzając rekonesans na temat uczelni sprawdź, jakie miejsce zajmuje ona w rankingach. Znajdziesz je na różnych portalach, dedykowanych przyszłym studentom (np. studiowac.pl). Warto zwrócić uwagę również na rankingi zagraniczne. Sprawdź także, czy wybrany przez ciebie kierunek ma pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Czuwa ona nad tym, aby uczelnie dobrze spełniały swoje zadania wobec studentów, zarówno pod kątem posiadania odpowiedniej kadry, jak i dostosowanego zaplecza.

Nic do ukrycia

Zanim podejmiesz decyzję, warto zapoznać się z dokumentacją dotyczącą warunków studiowania, zwłaszcza, jeżeli wybierasz studia na uczelni prywatnej. Dobra szkoła wyższa nie powinna mieć nic do ukrycia, a dokumenty najczęściej są udostępniane na stronie internetowej uczelni. Jeżeli jednak nie są one dostępne online, poproś o możliwość zapoznania się z nimi. Przeczytaj uważnie przede wszystkim regulamin oraz program studiów wyższych. Warto także rzucić okiem na informację o stypendiach naukowych i socjalnych, które przyznaje uczelnia, gdyż może się okazać, że spełniasz warunki. Zwróć również uwagę na to, czy uczelnia niepubliczna pobiera dodatkowe opłaty, na przykład za podejście do egzaminu w drugim terminie bądź egzamin warunkowy.

Więcej niż nauka

Każdy student wie, że studia to nie tylko nauka, lecz także szeroko pojęte życie studenckie. Nie mamy tu na myśli imprezowania do upadłego, jednak warto upewnić się, czy znajdziesz tam dodatkowe koła zainteresowań, organizacje bądź grupy studenckie, do których można przynależeć. Warto również sprawdzić czy są nawiązane kontakty z innymi uczelniami i możliwość zagranicznych wymian, stażów czy praktyk. Zagraniczna wymiana jest dobrym sposobem nie tylko na podszlifowanie języka obcego, lecz także na zdobycie doświadczenia, które wzbogaci CV.

Wybór studiów wyższych nie jest sprawą łatwą, gdyż w końcu podejmujemy jedną z ważniejszych decyzji, która może okazać się kluczowa dla dalszego życia zawodowego. Co prawda zawsze mamy możliwość zmiany studiów, jednak straconego czasu nikt nam nie zwróci. Szukając informacji na ten temat warto odwiedzić nie tylko ich strony i fora studenckie, lecz także strony przeznaczone dla studentów, jak na przykład studiowac.pl, gdzie wszystkie informacje są umieszczone w jednym miejscu i podają nam wiedzę na temat różnych uczelni w pigułce.

Artykuł powstał przy współpracy z katalogiem uczelni wyższych studiowac.pl.

 

***

Portal maturalny studiowac.pl to serwis dla maturzystów i osób zainteresowanych wyborem lub zmianą uczelni wyższej. W naszej bazie znajduje się obecnie ponad 1200 artykułów i prezentacje wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Na łamach portalu prezentujemy aktualne informacje o maturze i uczelniach wyższych, codziennie pojawiają się kolejne treści. Do najbardziej rozbudowanych działów w serwisie należą poradniki. Pomagamy między innymi wybrać odpowiedni kierunek studiów opisując te najciekawsze i najbardziej popularne. Posiadamy również bazę opisów zawodów, miast akademickich. Pomagamy osobom planującym studia za granicą. Doradzamy jak walczyć ze stresem, czy uczyć się efektywnie korzystając ze sprawdzonych metod. Studiowac.pl to kompendium wiedzy dla maturzysty i przyszłego studenta.

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook