Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Umiejętność szybkiego czytania

Niektóre książki czytamy dla relaksu i przyjemności, inne zaś z konieczności. Zwłaszcza te drugie chcielibyśmy przeczytać szybko i bezproblemowo.

Przeciętna szybkość czytania dorosłego człowieka kształtuje się na poziomie 180- 250 słów/ minutę. Wiadomo również, że im więcej czytamy, tym szybciej i sprawniej nam to idzie. Szacuje się, że podczas studiów, wzrasta ilość czytanych słów do 400/ minutę. Powiązane jest to z faktem, że studenci mają do przerobienia sporo materiału w krótkim czasie.

Równie dużo materiału macie do przerobienia Wy- maturzyści. Powstało bardzo wiele szkół, które oferują naukę szybkiego czytania. Większość z nich opiera się na podobnych zasadach. Niektórzy zalecają używanie wskaźnika( palca, ołówka) podczas czytania. Podobno fonetyzacja( wymawianie w myślach czytanych słów), jak również jej szczególna forma artykulacja( ruch ust w czasie czytania) uważa się za główną przeszkodę. Wykorzystuje się kilka sposobów, które mają ją wyeliminować np.: czytanie z ołówkiem pomiędzy zębami, lub mówienie o innych rzeczach podczas czytania danego tekstu. Wykorzystuje się również widzenie obwodowe, które usuwa zatrzymanie wzroku między tzw. sakadami, czyli szybkimi skokami oka po tekście. Istnieje jeszcze czytanie wybiórcze, które polega na wykorzystaniu antycypacji( przewidywania) i opuszczania tekstu, który jest mniej istotny, lub którego treści możemy się domyślić. Inaczej mówiąc selekcjonujemy treść, wybierając to co jest istotne, tym samym usuwając rzeczy niepotrzebne.

Szybkie czytanie, to bardzo przydatna umiejętność. Pozwala zaoszczędzić nam wiele czasu, który możemy spożytkować na inne zadania.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook