Flaga Egiptu

Studia w Egipcie

 

 

Egipt kojarzony jest głównie z krainą faraonów i rajem dla turystów z całego świata. Warto jednak wspomnieć, iż może być również ciekawym miejscem do studiowania. Przekonajcie się!

 

System edukacji

Egipt (foto freeimages.com)

Egipt (foto freeimages.com)

W Egipcie można podjąć naukę na jednym z 19 uniwersytetów. Obowiązuje tu system podobny do znanego z Unii Europejskiej (bolońskiego). Najpierw należy podjąć trzyletnie studia licencjackie, następnie dwuletnie studia magisterskie. Semestr zimowy zaczyna się już we wrześniu, jednak zdarza się, że rekrutacja trwa nawet po rozpoczęciu roku. Każda uczelnia wyznacza własne terminy przyjęć.

Rekrutacja

Uczelnie nie prowadzą wewnętrznych egzaminów. Podstawą do przyjęcia na studia jest wynik uzyskany na maturze. W trakcie pobytu w Egipcie należy posiadać paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy po planowanym przyjeździe do kraju. Często studenci korzystają początkowo z ważnej 6 miesięcy wizy turystycznej, którą można zdobyć w ambasadzie lub konsulacie. Po przybyciu do kraju należy trzeba jak najszybciej wyrobić wizę studencką. Studenci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Unii Europejskiej nie mają obowiązku rejestracji na posterunku policji.

 

Język

Niemal na każdej uczelni językiem wykładowym jest arabski, stąd jego znajomość jest niezbędna do podjęcia studiów w Egipcie. Ze względu na duży ruch turystyczny, zwłaszcza w stolicy i okolicach, w życiu codziennym studenci mogą porozumieć się w języku angielskim.

 

Koszt życia

Życie w Egipcie jest znacznie tańsze niż w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o ceny prądu i gazu, które razem z wodą i mediami nie powinny przekraczać 200zł miesięcznie. Niewielkie mieszkania w centrum miasta można wynająć już za 500zł miesięcznie, jednak ceny tych przyzwoitych zaczynają się w okolicach 850zł za miesiąc. Ceny wyżywienia, w przypadku gotowania w domu, mieszczą się w granicach 200-400zł.

 

Życie studenckie

Piramida (foto freedigitalphoto.net)

Piramida (foto freedigitalphoto.net)

Problemem może okazać się przeludnienie na uczelniach, zwłaszcza na kierunkach medycznych, przez które nie każdy student może w pełni skorzystać z zajęć praktycznych. Również na spotkanie z zupełnie odmienną, często nierozumianą w Europie, kulturą arabską. Należy się dobrze przygotować, tym bardziej, jeśli chcemy zyskać sobie przychylność innych studentów. Nie należy jednak przesadnie się obawiać! Studenci w Egipcie zazwyczaj patrzą przychylnie na odmienne kultury i są otwarci w kontaktach z innymi ludźmi.

 

Przydatne linki

 

 

Barbara Granops

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook