ferie maturzysty

Ferie zimowe 2012 ? Maturzysto odpocznij przed maturą!

Jedni ferie mają już za sobą, inni są dopiero przed. Dla wszystkich maturzystów jest to ostatni wolny czas przed egzaminem dojrzałości. Odłóż książki, zapomnij na chwilę o egzaminach i korzystaj z tej krótkiej chwili odpoczynku.

Jeśli jeszcze i Ty cieszysz się błogim lenistwem albo niedługo zaczniesz, zadbaj o to, aby spędzić ten czas przyjemnie wśród najbliższych, przyjaciół lub znajomych, z dala od arkuszy egzaminacyjnych i książek przygotowujących do matury. Długotrwały wysiłek intelektualny męczy i zniechęca do dalszej pracy, dlatego musisz przez te dwa tygodnie odpocząć, zrelaksować się, a na pewno nabierzesz energii do nauki i Twoja praca będzie bardziej efektywna. A na tym przecież najbardziej Ci zależy.

Zarwane noce, kilkugodzinne maratony nad książką, brak odpoczynku przyniosą odwrotny efekt niż byś chciał. Od dawna wiadomo, że na zmęczenie psychiczne najlepszy jest wysiłek fizyczny. Podczas uprawiania sportów Twój mózg odpoczywa i dotlenia się. Za oknami mamy piękną zimę, możesz wykorzystać ferie na jazdę na nartach, łyżwach, snowboardzie albo po prostu na długi spacer.

Tym, którzy nie wstydzą się cofnąć do lat dzieciństwa, proponuję jazdę na sankach, lepienie bałwana lub bitwę na śnieżne kulki. Przecież w każdym dorosłym drzemie małe dziecko, potrzeba tylko odrobiny fantazji, aby je w sobie obudzić.

Jeśli jesteś domatorem i wolisz odpoczynek w cieple, kiedy na dworze szaleje sroga zima, możesz poczytać jakąś ciekawą książkę, obejrzeć zaległe filmy lub spotkać się ze znajomymi, dla których ostatnio nie miałeś czasu.

Po feriach czekają Cię dwa długie i męczące miesiące przygotowań do egzaminu maturalnego, dlatego postaraj się w ferie odpocząć i zrelaksować. I koniecznie pamiętaj o śnie! Nie musisz wstawać rano do szkoły, zarywać nocy z powodu klasówek, więc możesz pozwolić sobie na wylegiwanie się w łóżku do południa.

Anna Szcześniak

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook