jak uczyć się języków (Fot.freedigitalphotos.net)

Problemy z nauką języków? Sprawdź 10 porad!

Znajomość języków obcych pomaga nie tylko w znalezieniu pracy, ale także umożliwia nawiązanie nowych znajomości, poszerzanie kontaktów biznesowych, czy chociażby swobodne podróżowanie po świecie. Dlatego też poniżej przedstawiamy istotne porady, które pozwolą łatwiej zorganizować sobie naukę.

 

1. Realne cele

Zanim zaczniesz się uczyć, zastanów się jakie masz cele i co chcesz osiągnąć. Następnie wyznacz sobie realny czas, w których chcesz zrealizować swój plan. Optymalnie powinieneś przeznaczyć na naukę kilka miesięcy, aby zauważyć pierwsze efekty.

Takim celem może być np. przeczytanie artykułu w gazecie, bez zaglądania do słownika.

 

2. Przypominaj sobie, dlaczego to jest takie ważne

Dzięki temu Twoja motywacja nie będzie spadać. Dobrym sposobem jest spisanie na kartce 10 powodów, dla których rozpocząłeś naukę. Powieś ją następnie w widocznym miejscu.

 

3. Nie ważna jest metoda, a skutek

Nie zmuszaj się do wykorzystywania najpopularniejszej metody. Ona wcale nie musi być odpowiednia dla Ciebie. Próbuj uczyć się na różne sposoby i wybierz ten, który Ci odpowiada. Możesz wykorzystywać zarówno książki, jak internet, czy aplikacje stworzone do nauki języków.

Pamiętaj jednak że najważniejsza jest tu konwersacja i praktyka, której nie zastąpią nawet najnowocześniejsze pomoce naukowe.

 

4. Celuj w czytanie

Czytanie przynosi dużo korzyści. Początkowo może być ciężko, tym bardziej że będziesz musiał wspierać się słownikiem. Zobaczysz jednak z czasem, że zaczniesz go używać coraz rzadziej. Sekwencje i słowa zapadną w pamięć, a Twoje słownictwo znacznie się wzbogaci.

 

5. Słowo = kontekst

Doskonałym sposobem na naukę słówek jest przyswajanie ich z tekstów, które przeczytałeś. Ucząc się w taki sposób zwrotów, poznasz także gramatykę w jej naturalnym kontekście, czyli w zdaniu.

 

6. Dorośli wcale nie mają gorzej

Prawdą jest, że dorośli i dzieci uczą się w inny sposób, natomiast żaden z nich nie jest gorszy. ?Dzieci uczą się języków spontanicznie i instynktownie, a dorośli podchodzą do tego bardziej systematycznie, jednak osoby dojrzałe lepiej przyswajają słownictwo i struktury językowe niż małoletni. Wytrwały uczeń poradzi sobie bez względu na wiek? ? mówi Piotr Witkowski.

 

7. Zacznij od polskiego

Postępy w nauce języka obcego można zrobić jedynie w momencie zrozumienia swojego języka. Istotne jest uświadomienie sobie jak ?działa? język ojczysty przed rozpoczęciem przyswajania obcych zwrotów.

 

8. Słuchaj!

Słuchaj w języku obcym muzyki i radia. Oglądaj także filmy i wiadomości. W Internecie znajdziesz wiele materiałów pomocnych. Pomoże to w oswojeniu się z akcentem oraz w utwaleniu słówek, które już poznałeś. Dodatkowo z kontekstu możesz poznać nowe wyrażenia.

 

9. Nie spodziewaj się szybkiego sukcesu

Do wszystkiego trzeba dojść stopniowo, a nauczenie się płynnego mówienia wymaga czasu i cierpliwości.

 

10. Wyjedź za granicę

Dzięki temu sprawdzisz, jak wiele już potrafisz. Co więcej osłuchasz się z akcentem oraz będziesz miał okazję porozmawiać w tym języku.

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook