matura z polskiego

Matura z polskiego 2010 ? poziom rozszerzony (arkusz i klucz odpowiedzi)

Tematy

Maturzyści, którzy w 2010 roku zdecydowali się na egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, musieli wykazać się umiejętnością porównania tekstów z dwóch różnych epok literackich. W temacie 1. należało porównać obrazy życia ludzkiego przedstawione we fragmentach utworu Żywot człowieka poczciwego Mikołaja Reja i powieści Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk. Temat 2. obejmował porównanie konwencji literackich Lalki Bolesława Prusa oraz Nocy wielkiego sezonu Brunona Schulza. Wybierz jeden z powyższych tematów i napisz wypracowanie. Poniżej zamieszczamy także klucz punktowania odpowiedzi, na podstawie którego możesz sam ocenić swoje wypracowanie. Powodzenia!

 

Zdawalność

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zdawało nieco mniej niż 10% maturzystów. Średni i najczęstszy wynik wśród zdających to 24 punkty, czyli 60%.

 

Opinie

Większość zdających wybierała temat 1., czyli porównanie obrazów życia w tekście Mikołaja Reja i Olgi Tokarczuk, ale tylko niektórzy Wasi koledzy zauważyli, że teksty pochodzą z różnych epok. Chociaż powszechnie panuje opinia, że teksty Brunona Schulza są trudne do czytania i interpretacji, to maturzyści, którzy w 2010 roku wybrali 2. temat do wypracowania,  lepiej poradzili sobie z analizą ?Nocy Wielkiego Sezonu? niż ?Lalki?.

 

Pobierz arkusze maturalne:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/polski_%20pr.pdf
http://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/polski_klucz_pr.pdf
źródło: www.cke.edu.pl

Anna Szcześniak

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook