matura z polskiego

Matura z polskiego 2009 – poziom rozszerzony (arkusz i klucz odpowiedzi)

Tematy

Część I – rozumienie tekstu nieliterackiego – opierała się na felietonie Jerzego Sosnowskiego „Sztuka jako schody ruchome”. W części II pierwszy temat wypracowania nawiązywał do tekstów wymienionych w Informatorze maturalnym – „Pieśni XXII” i „Trenu IX” Jana Kochanowskiego. Należało przedstawić różnice w postawie Kochanowskiego wobec Rozumu i Mądrości. Temat drugi dotyczył tekstu nieznanego maturzyście, a mianowicie fragmentu powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Maturzyści, którzy wybrali ten temat, musieli przedstawić metaforyczne znaczenia drogi.

 

Zdawalność

Odsetek sukcesów na egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wyniósł 99%. Średni wynik wśród maturzystów to 65,08%.

 

Opinie

Maturzyści dość dobrze poradzili sobie z I częścią egzaminu. Właściwie określili w jakiej relacji pozostaje tytuł wobec całego tekstu. Niestety tworzenie własnego tekstu po raz kolejny przysporzyło wielu zmartwień, w pierwszym temacie formułowanie sądów na temat stosunku Kochanowskiego wobec Rozumu i Mądrości, natomiast w drugim napisanie właściwego podsumowania.

 

Pobierz arkusze maturalne:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/Arkusze_matura_09/polski_pr.pdf
http://www.cke.edu.pl/images/stories/klucze_mat_09/polski_a.pdf

 

źródło: www.cke.edu.pl

Anna Szcześniak

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook