Tematy
Część I – rozumienie tekstu nieliterackiego – opierała się na felietonie Jerzego Sosnowskiego „Sztuka jako schody ruchome”. W części II pierwszy temat wypracowania nawiązywał do tekstów wymienionych w Informatorze maturalnym – „Pieśni XXII” i „Trenu IX” Jana Kochanowskiego. Należało przedstawić różnice w postawie Kochanowskiego wobec Rozumu i Mądrości. Temat drugi dotyczył tekstu nieznanego maturzyście, a mianowicie fragmentu powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Maturzyści, którzy wybrali ten temat, musieli przedstawić metaforyczne znaczenia drogi.
Zdawalność
Odsetek sukcesów na egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym wyniósł 99%. Średni wynik wśród maturzystów to 65,08%.
Opinie
Maturzyści dość dobrze poradzili sobie z I częścią egzaminu. Właściwie określili w jakiej relacji pozostaje tytuł wobec całego tekstu. Niestety tworzenie własnego tekstu po raz kolejny przysporzyło wielu zmartwień, w pierwszym temacie formułowanie sądów na temat stosunku Kochanowskiego wobec Rozumu i Mądrości, natomiast w drugim napisanie właściwego podsumowania.
Pobierz arkusze maturalne:
http://www.cke.edu.pl/images/stories/Arkusze_matura_09/polski_pr.pdf
http://www.cke.edu.pl/images/stories/klucze_mat_09/polski_a.pdf
źródło: www.cke.edu.pl
Anna Szcześniak