matura z polskiego

Matura j.polski 2007 ? poziom rozszerzony (arkusz i klucz odpowiedzi)

Tematy

Maturzyści, rozwiązując I część arkusza maturalnego, mogli poznać przedsmak studiowania, ponieważ musieli zmierzyć się z wykładem akademickim Teresy Sasińskiej-Klas pt. ?Dziennikarstwo ? zawód czy wyzwanie?. W części II mogli wybierać pomiędzy porównaniem obrazów prowincji w ?Pani Bovary? Gustawa Flauberta i ?Republice marzeń? Brunona Schulza a przedstawieniem obrazu małej ojczyzny w poemacie ?Dwanaście stacji? Tomasza Różyckiego w kontekście ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza.

 

Zdawalność

W 2007 roku spośród maturzystów, którzy wybrali język polski na poziomie rozszerzonym, aż 99% zdało. Średni wynik wyniósł 61%.

 

Opinie

Samo przeczytanie tekstu ze zrozumieniem nie wystarczyło, aby rozwiązać I część arkusza. Przydatna okazała się wiedza z zakresu stylów funkcjonalnych polszczyzny oraz znajomość funkcji środków językowych w tekście. Przy pisaniu wypracowania większą popularnością cieszył się temat I. Chociaż ?Pan Tadeusz? jest omawiany na lekcjach języka polskiego, to Ci którzy wybrali II temat, nie potrafili właściwie określić kontekstu historycznego utworu.

 

Pobierz arkusze maturalne

http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat_07/polski_pr.pdf
http://www.cke.edu.pl/images/stories/mat_07/pol_pr_prozw.pdf

 

źródło: www.cke.edu.pl

Anna Szcześniak

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook