Teraz Ukraina kojarzy nam się przede wszystkim z konfliktem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to piękny kraj, który warto poznać. Ale czy warto tam studiować? Sprawdź sam, co Ukraina ma do zaoferowania studentom zza granicy!
SYSTEM EDUKACJI
Na Ukrainie nie ma systemu bolońskiego, czyli podziału edukacji wyższej na trzy stopnie: licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Są cztery poziomy akredytacji uczelni:
- I poziom ? uczelnie techniczno-zawodowe (Po trzech latach nauki na tych uczelniach otrzymuje się tytuł młodszego specjalisty)
- II poziom ? technika i college (Potrzebne jest pełne wykształcenie średnie lub ukończona szkoła I poziomu. Po czterech latach nauki otrzymuje się tytuł bakalarza)
- III i IV poziom ? uniwersytety, akademie, konserwatoria, instytuty (Podobnie jak na uczelniach II poziomu. Naukę kończy się z tytułem bakalarza)
Po uzyskaniu stopnia bakalarza, można kontynuować naukę. Po roku uzyskuje się stopień specjalisty, a po kolejnym ? tytuł magistra.
Najbardziej znanymi szkołami wyższymi na Ukrainie są:
- Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki
- Narodowy Techniczny Uniwersytet Ukrainy ?Politechnika Kijowska?
- Kijowski Narodowy Ekonomiczny Uniwersytet im. Wadima Hetmana
- Narodowy Uniwersytet „Lwowska Politechnika”
- Doniecki Narodowy Techniczny Uniwersytet
- Kijowsko-Mohylańska Akademia
REKRUTACJA
Dokumenty i wymagania, które są brane pod uwagę podczas procesu rekrutacji, zależą od kierunku i uniwersytetu. Podstawowe dokumenty, jakie trzeba złożyć w większości przypadków:
- Paszport
- Świadectwo maturalne
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej
- Zdjęcia dowodowe
- Formularz aplikacyjny
Proces rekrutacyjny wiążę się z wieloma kosztami, nie tylko czesnymi. Te zależą od uczelni, kierunku studiów i czasami od języka, w jakim będziemy studiować. Przykładowo na Międzynarodowym Uniwersytecie Medycznym w Ivano-Frankivsku wynoszą one w przybliżeniu (cena za dwa semestry):
stomatologia:
- j. ukraiński: 2700 $
- j. rosyjski: 3000 $
- j. angielski 3300$
medycyna:
- j. ukraiński: 2300 $
- j. rosyjski: 2500$
- j. angielski 3000$
farmacja:
- j. ukraiński: 2200$
- j. rosyjski: 2300$
- j. angielski 2500$
Należy pamiętać, że studia na wszystkich ukraińskich uczelniach zaczynają się 1 września, więc proces rekrutacyjny kończy się wcześniej niż w Polsce.
Uczelnie znajdujące się na terenie konfliktu są wyłączone z procesów rekrutacyjnych.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA
Na większych uniwersytetach jest możliwość studiowania w języku angielskim. Jest jednak wiele kierunków, na których niezbędna jest znajomość rosyjskiego lub ukraińskiego.
POBYT
Studiowanie na Ukrainie wiąże się z pobytem dłuższym niż 90 dni. Do tego niezbędna jest wiza długoterminowa. Aby ją uzyskać należy złożyć:
- Wniosek wizowy (czytelnie wypełniony i osobiście podpisany),
- Paszport zagraniczny ważny jeszcze przez min. 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Ukrainy (dodatkowo: kserokopia pierwszej strony paszportu zawierającej dane personalne),
- Dwie aktualne kolorowe fotografie o wymiarach 3 x 4 cm,
- Karta stałego lub czasowego pobytu na terenie Polski (również z kserokopią)
Należy również uiścić opłatę za wizę. Po szczegółowe informacje najlepiej zwrócić się bezpośrednio do jednego z konsulatów generalnych Ukrainy, które mieszczą się w
- Warszawie
- Gdańsku
- Krakowie
- Lublinie
KOSZTY
Walutą Ukrainy jest hrywna (UAH). Jedna hrywna równa jest 100 kopiejkom. W przybliżeniu 1 UAH wynosi 0,1632 zł. Średnie ceny podstawowych produktów i usług:
- Kawa ? 3,81 zł
- Pepsi/cola ? 2,06zł
- Woda (1,5l) ? 1,71zł
- Mleko (1l) ? 2,38zł
- Jajka (12 sztuk) ? 3,70zł
- Jabłka (1kg) ? 3,31zł
- Bilet autobusowy ? 0,72zł
- Bilet miesięczny ? 36,62zł
- Bilet do kina ? 13,25zł
- Wynajem kawalerki w centrum (miesięcznie) ? 1016 zł
- Wynajem kawalerki na obrzeżach miasta (miesięcznie) ? 645 zł
- Wynajem mieszkania trzypokojowego w centrum (miesięcznie) ? 1874 zł
- Wynajem mieszkania trzypokojowego na obrzeżach miasta (miesięcznie) ? 1217 zł
ŻYCIE STUDENCKIE
Warto poświęcić czas na poznanie kultury regionu i zwiedzenie miasta, w którym się studiuje. Na największych uniwersytetach można poznać wielu obcokrajowców, zaangażować się w inicjatywy i wydarzenia organizowane przez studentów. Jeżeli tylko zechcesz, studia na Ukrainie mogą być wspaniałym doświadczeniem.
STYPENDIA
Na Ukrainie nie ma stypendiów dla zagranicznych studentów.
PRACA
Uczelnie ukraińskie nie wprowadzają żadnych ograniczeń dla studentów. To, czy będziesz pracować, zależy tylko od ciebie ? czy chcesz i jesteś w stanie pogodzić studia z pracą. Pensja tygodniowa może wynosić około 380zł.
W znalezieniu pracy dużym ułatwieniem jest znajomość języka angielskiego, ukraińskiego lub rosyjskiego.Warto też zwrócić się o pomoc do innych studentów, którzy mają już doświadczenie.
PRZYDATNE LINKI
A.Szczykutowicz
Komentarze: