Zawód: Cieśla (fot.freeimages.com)Zawód: Cieśla (fot.freeimages.com)

Zawód: Cieśla

 

Kto wykonuje drewniane elementy przy użyciu różnorodnych maszyn? Kto, współpracując z ekipą budowlaną, wznosi drewniane konstrukcje? Sprawdź, czym jeszcze zajmuje się cieśla!

Zawód cieśli

Cieśla pracuje tylko z jednym materiałem ? drewnem. Wykonuje przeróżne drewniane elementy budowli, a nawet mostów, wież czy statków. Pracując w ekipie budowlanej, nie tylko odpowiada za drewniane konstrukcje i elementy budowli, ale także za obiekty tymczasowe, niezbędne dla pozostałych robotników, jak na przykład pomosty czy daszki ochronne.

Często zdarza się tak, że cieśla zyskuje także uprawnienia dekarza. W takiej sytuacji może całkowicie samodzielnie wykonać dach.

Wykształcenie cieśli

Cieśla potrzebuje podstaw z zakresu budownictwa. Należy więc ukończyć trzyletnią szkołę zawodową lub przejść kurs przyuczenia do zawodu. Ważne są również praktyki zawodowe, gdyż w tej profesji najważniejsze jest doświadczenie.

praca cieśli (fot.freeimages.com)

Rynek pracy

Cieśla najczęściej pracuje w firmach budowlanych. Może również założyć własną działalność gospodarczą. Jest to zawód deficytowy ? rynek pracy potrzebuje więcej cieśli, niż jest osób o tej profesji.

Ile zarabia cieśla?

Średnio cieśla zarabia miesięcznie 2000-2500 zł brutto. Mając własną działalność gospodarczą, może zarobić więcej. Pensja jest również zależna od takich czynników, jak miasto, wielkość firmy oraz pora roku. Nie należy się jednak spodziewać bardzo wysokich zarobków.

Status społeczny

Będąc cieślą, jesteś pracownikiem fizycznym. Obok innych zawodów z tej dziedziny, nie posiada on wysokiego prestiżu. W społeczeństwie postrzegany jest najczęściej jako zwykły robotnik bez wykształcenia wyższego.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Cieśla wiąże się z pracą na zewnątrz, należy więc być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. Różna jest również lokalizacja pracy (w zależności od zleceń), a także czas pracy.

Jako cieśla, powinieneś wykazywać się takimi cechami, jak:

  • zdolności manualne
  • dokładność
  • cierpliwość
  • dobry zmysł równowagi
  • wyobraźnia przestrzenna
  • bycie przewidującym i uważnym

Źródło: praca-enter.pl, moja-pensja.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook