matura z historii

Matura Historia 2008: Arkusz na poziomie podstawowym

Tematy

Na poziomie podstawowym matury z historii w 2008 roku maturzyści musieli zmierzyć się z 33 zadaniami. Na zdających czekały pytania m.in. o chronologię królów polskich, style architektoniczne i Polskę w okresie zaborów. Źródła, jakie pojawiły się w arkuszu, dotyczyły tras polskich podróżników, stopy urodzeń i zgonów w Wielkiej Brytanii, dynastii habsburskiej, traktów pocztowych RP oraz genealogii Piastów. Uczniowie musieli również poprawnie zinterpretować przedstawione satyry. Niezbędna okazała się znajomość historii własnego kraju.

 

Zdawalność

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej historię wybrało 43 proc. uczniów.  W całym kraju minimum zaliczeniowe uzyskało ok. 90 proc. maturzystów.

 

Opinie

Matura 2008 z historii okazała się jednym z trudniejszych egzaminów na przestrzeni lat. Uczniowie zgodnie twierdzą, że praca na podstawie podanych źródeł nie należała do najłatwiejszych. Kluczem do sukcesu okazała się nie tylko znajomość podstawowych wydarzeń, lecz również wiedza ogólna o krajach i słynnych osobistościach. Trudność sprawiły satyry i rysunki propagandowe. Nie każdy ze zdających potrafił rozszyfrować, co one przekazują.

 

Arkusz do pobrania pod podanym linkiem:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/Arkusze08matura/hist_pp.pdf

 

Arkusz odpowiedzi do pobrania pod podanym linkiem:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/Arkusze08matura/hist_pp_rozw.pdf

 

 

Katarzyna Kujawa

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook