matura z historii

Matura z historii w pigułce ? porady, zasady i punktacja

 

Egzamin z historii, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, posiada formę testu. W przypadku rozszerzenia dochodzą do niego analiza materiałów źródłowych oraz wypracowanie. Według standardu arkusze uwzględniają historię polityczną, społeczną, gospodarczą oraz kulturalną na tle wszystkich epok.

 

Poziom podstawowy ? czego się spodziewać?

Matura z historii na poziomie podstawowym trwa 120 minut. W arkuszu znajdują się zadania zamknięte i otwarte. Od zdającego wymaga się udzielenia poprawnych odpowiedzi w części zamkniętej oraz analizy źródeł i krótkich wypowiedzi związanych z poleceniami. Cały test zawiera ponad 30 pytań, ich konkretna liczba zmienia się co roku. Najczęściej wśród wszystkich pojawia się około 10 pytań zamkniętych, w których uczniowie muszą zaznaczyć lub podkreślić prawidłową odpowiedź. Resztę stanowią pytania otwarte wymagające konkretnej odpowiedzi.

 

Poziom rozszerzony ? egzamin z wyższej półki

Maturzyści na maturze z historii na poziomie rozszerzonym mogą spodziewać się pytań z zakresu podstawowego, plus dodatkowych zagadnień, opisanych w standardzie wymagań. Najtrudniejsze części testu to praca z materiałami źródłowymi i stworzenie pisemnej wypowiedzi. Dużym ułatwieniem dla uczniów jest swoboda pisania. Egzamin sprawdza rzeczowość i zgodność z tematem, nie stylistykę. Arkusz zawiera ponad 20 pytań (co roku liczba ulega zmianie). Połowa z nich to test z pytaniami otwartymi i zamkniętymi, w którym uczniowie muszą wykazać się wiedzą szczegółową. Pytań związanych z analizą źródeł jest około dziesięciu. Ostatnie polecenie zawsze dotyczy wypracowania.

 

Kilka porad dla maturzystów

Pamiętajcie o tym, że historia to konkretne wydarzenia i daty. Nie da się tutaj manipulować słowem, ważna jest zgodność z tematem. Zamiast dodawać zbędne informacje, skupcie się na tym, o co proszą Was w poleceniu. Nie liczy się ilość, ale jakość. Warto również przejrzeć arkusze z poprzednich lat (są dostępne u nas na stronie: arkusze matura historia). Schemat tworzenia testu jest podobny. Również źródła, tj. mapy i rzeźby, są ze sobą powiązane.

 

Ile punktów można zdobyć?

Egzaminy z historii różnią się nie tylko czasem trwania, ale również punktacją. W przypadku arkusza podstawowego uczniowie mogą zdobyć 100 punktów. Matura na poziomie rozszerzonym obejmuje więcej zagadnień i wyższy stopień trudności. Łącznie za rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać 50 punktów. Aby zaliczyć egzamin maturalny, trzeba zdobyć 30 proc. punktów. Poziom podstawowy wymaga uzyskania powyżej 30, zaś poziom rozszerzony powyżej 15 punktów z całego testu. Zadania na podstawie materiałów źródłowych punktowane są od 1 do 4 punktów w zależności od ilości poleceń do wykonania. W arkuszu podstawowym najwięcej punktów można zdobyć za zadania związane z rysunkami satyrycznymi (5 pkt), w rozszerzonym za wypracowanie (20 pkt).

 

Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook