Byłeś kiedyś u masażysty? Wiesz jak ważna jest jego rola na przykład dla sportowców? Może sam chciałbyś znaleźć się po drugiej stronie i wykonywać ten zawód? Sprawdź, na czym dokładnie polega!
Zawód masażysta
Masażysta wykonuje masaż leczniczy, rehabilitacyjny, sportowy lub kosmetyczny różnych części ciała, wykorzystując przy tym wiedzę medyczną. W zależności od techniki, masażysta używa różnych części ciała (np. ręce, stopy), przedmiotów (np. gorące kamienie), czy urządzeń (np. laser).
Wykształcenie masażysty
Zawód ten możesz zdobyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest ukończenie technikum z tytułem technika masażysty. Drugim ? jeśli chciałbyś zostać masażystą sportowym albo rehabilitacyjnym ? jest ukończenie fizjoterapii albo rehabilitacji na akademii wychowania fizycznego lub medycznej. Jeżeli chcesz pójść w stronę masażu kosmetycznego i pielęgnacyjnego, musisz ukończyć szkołę policealną albo studium kosmetyczne. Możesz również ukończyć kursy, ale upewnij się wcześniej, czy dają one możliwość zdobycia uprawnień państwowych.
Rynek pracyJako masażysta możesz pracować w publicznych lub prywatnych ośrodkach zdrowia, rehabilitacyjnych, salonach masażu, kosmetycznych czy w fitness klubach. Możesz również założyć własną działalność gospodarczą. Ile zarabia masażysta?Zarobki są uzależnione od miejsca pracy. W prywatnych placówkach lub prowadząc własną działalność można zarobić więcej, ale średnia pensja oscyluje wokół 2000 zł netto miesięcznie. |
---|
Status społeczny
Masażysta nie jest bardzo prestiżowym zawodem, chociaż coraz częściej zaliczany jest do zawodów medycznych. Dobry masażysta na pewno cieszy się wysokim uznaniem wśród swoich klientów. O jego statusie świadczy też to, ilu ma klientów ? często działa to na zasadzie ?poczty pantoflowej?, zadowoleni klienci polecą usługi swoim znajomym itd.
Dodatkowe informacje o zawodzie
Będąc masażystą musisz wykazywać się otwarciem i serdecznością w stosunku do drugiego człowieka. Masaż ma między innymi sprawić, aby klient poczuł się komfortowo, powinieneś więc zadbać o jego samopoczucie. Wiąże się to z dyskretną i przyjazną atmosferą w gabinecie i oczywiście wysokim wyszkoleniem.
A.Szczykutowicz
Komentarze: