Część pisemna egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w piątek 4 maja 2012 roku. Jeśli zdecydowałeś się zadawać ten przedmiot na poziomie rozszerzonym, zarezerwuj sobie wolny dzień na poniedziałek 7 maja 2012 roku.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze procedury przeprowadzania tego egzaminu.
1. Na egzamin musisz się zgłosić punktualnie z aktualnym dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość. Jeśli zgłosisz się po wyznaczonym czasie, nie zostaniesz wpuszczony do sali egzaminacyjnej.
2. Nie możesz wnosić do sali egzaminacyjnej żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, w tym telefonu komórkowego.
3. Nie wolno Ci zabrać na egzamin żadnych swoich materiałów.
4. W trakcie egzaminu będziesz mógł korzystać ze ?Słownika ortograficznego? i ?Słownika poprawnej polszczyzny?.
5. Twój egzamin zostanie unieważniony, jeśli:
- będziesz rozwiązywał zadania egzaminacyjne niesamodzielnie (korzystał z pomocy kolegów lub własnych materiałów),
- któryś z egzaminatorów zauważy, że wniosłeś na salę egzaminacyjną własne materiały i korzystasz z nich,
- zabierzesz na egzamin jakieś urządzenie telekomunikacyjne, np. telefon,
- zakłócasz sowim zachowaniem prawidłowy przebieg egzaminu,
- utrudniasz pracę innym.
6. Z egzaminu maturalnego możesz być zwolniony, jeśli jesteś laureatem albo finalistą olimpiady z języka polskiego (wykaz olimpiad jest dostępny na stronie www.cke.edu.pl) i zadeklarowałeś zdawanie tego przedmiotu. Otrzymujesz wtedy najwyższy wynik na zadeklarowanym poziomie.
7. Po wejściu do sali egzaminacyjnej, zajęciu miejsca i otrzymaniu arkusza egzaminacyjnej powinieneś przeczytać dokładnie informacje na pierwszej stronie arkusza, sprawdzić, czy arkusz zawiera wszystkie strony i zadania oraz czy są one czytelne. Jeśli zauważysz coś nieprawidłowego, zgłoś to przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin, a otrzymasz egzemplarz rezerwowy.
8. Po sprawdzeniu kompletności i czytelności arkusza, musisz zakodować swój arkusz i kartę odpowiedzi. Robisz to w następujący sposób: przyklejasz na arkuszu i karcie naklejki z kodem i numerem PESEL oraz wpisujesz w odpowiednim miejscu swój nr PESEL. Jeśli Twój numer PESEL jest poprawny, podpisujesz się na liście zdających.
9. Podczas egzaminu możesz opuścić salę egzaminacyjną tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli potrzebujesz pomocy medycznej, i to wyłącznie za zgodą przewodniczącego zespołu nadzorującego oraz pod opieką kogoś z komisji.
10. Jeśli zakończysz pisać egzamin przed czasem i będziesz chciał opuścić salę egzaminacyjną, wykonujesz kolejno następujące czynności: odłóż zamknięty arkusz na brzeg stolika, podnieś rękę do góry, aby zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego chęć zakończenia pracy. Salę możesz opuścić dopiero, gdy przewodniczący udzieli Ci pozwolenia.
Anna Szcześniak