Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Jak przygotować się do matury ustnej z języka obcego?

Matura ustna, często bywa dla maturzystów wielkim stresem, ponieważ jest to tak naprawdę Wasz pierwszy egzamin zdawany przed komisją, która będzie Was oceniać.

Żeby uniknąć stresu a matura poszła Wam jak najlepiej, przedstawię kilka zasad, które powinniście pamiętać, wszak bardzo wiele zależy od waszego nastawienia i przygotowania.

Po pierwsze na maturze ustnej z języka obcego dostajecie zawsze te same zadania, co z góry ułatwi Wam przygotowania.

Przygotowanie

Po otrzymaniu zestawu nie starajcie się zapisywać całych zdań, ponieważ i tak nie zdążycie przerobić wszystkiego. Zapiszcie sobie jedynie słowa- klucze. Takie podejście do tematu pozwoli Wam wynotować więcej szczegółów a tym samym wasza odpowiedź będzie bogatsza i bardziej wyczerpująca. Odnotowanie słów kluczowych pozwoli Wam nie zapomnieć niczego, o czym chcieliście powiedzieć, jak również nie pogubicie się podczas odpowiedzi.

Czas

Każdy z Was po wylosowaniu zestawu będzie miał chwilę na przygotowanie. Pamiętajcie, aby dobrze rozplanować wszystko. Poświęćcie na każde zadanie tyle samo czasu. Podczas odpowiedzi nikt Was nie będzie pospieszał, zatem mówcie powoli tak, aby niczego ważnego nie pominąć.

Parafraza

Podczas samego egzaminu może się zdarzyć, że nie będziecie znali, jakiegoś słowa, lub po prostu zabraknie Wam określenia dopełniającego całą wypowiedź. Nie martwcie się. Pamiętajcie o tym, że bardzo wiele rzeczy da się powiedzieć za pomocą różnych słów i wyrażeń. Nie traćcie zatem czasu na przypominanie sobie zapomnianego słowa i opiszcie daną sytuację, czy wydarzenie szczegółowo a nie wprost. Nic się nie stanie, ponieważ główna myśl zostanie przekazana.

Nie wpadaj w panikę

Może się zdarzyć, że dostaniecie scenkę, z którą nie będziecie umieli sobie dobrze poradzić. Postarajcie zmierzyć się z tą sytuacją a w razie niepowodzenia pamiętajcie że macie przed sobą jeszcze jedną scenkę i opis obrazka. Skupcie się zatem na lepszej prezentacji kolejnych zadań. Bardzo często, podczas egzaminu komisja pozwala wybrać Wam pierwsze zadanie. Dobrym sposobem jest zacząć od tego, z czym będziecie mieć najmniej problemów. Dobra wypowiedź już na początku, trochę Was uspokoi i pozwoli spokojniej podejść do następnych zadań.

Jeżeli w pewnej chwili zapomnicie, co chcieliście powiedzieć i nastąpi chwila przerwy w waszej wypowiedzi- nie stresujcie się. To nic złego. Weźcie głęboki oddech i postarajcie się improwizować a nie szukać w myślach tego, o czym zapomnieliście. Możecie również zajrzeć do notatek, które oczywiście są po to, żeby Wam pomóc w takiej chwili.

Zestawy

W bardzo wielu przypadkach scenki sytuacyjne mówią o wydarzeniach z przeszłości: wyjściu do kina, restauracji itp. Nie utrudniajcie sobie zadania i nie starajcie się na siłę przypominać sobie danych wydarzeń w Waszym życiu. Dajcie się ponieść wyobraźni i stwórzcie sami takie wydarzenie. Takie podejście do zadania pozwoli Wam sterować rozmową i używać słówek, które dobrze znacie i rozumiecie, dzięki czemu pytania komisji nie powinny Was zaskoczyć.

Podczas opisywania obrazka stosujcie się do pewnych metod, które ułatwiają wypowiedź. Na początku przedstawcie ogólne perspektywy, następnie przejdźcie do szczegółów. Jeżeli nie będziecie potrafili czegoś nazwać, to spróbujcie użyć innych wyrażeń, lub ostatecznie pomińcie. Nie ma przecież konieczności opisywania najdrobniejszych elementów obrazka. Korzystajcie również z typowych zwrotów, takich jak: z tyłu, z przodu, z prawej strony, z lewej strony, które pozwolą Wam ułożyć wszystko w jedną całość. Bardzo często na obrazku są ludzie. Łatwo zatem przygotować kilka gotowych zdań przed egzaminem.  Przykładowo: ten mężczyzna ubrany jest w?, kobieta wygląda na 20 lat itp.

Osobiście radzę przed maturą przejrzeć kilka zestawów, które są dostępne w internecie i różnego rodzaju podręcznikach przygotowujących do matury. Spróbujcie poćwiczyć i zrobić kilka zadań a przekonacie się, że naprawdę nie ma czego się bać. Po kilku zestawach zobaczycie, że zarówno scenki sytuacyjne, jak i obrazki bardzo często są podobne i po kilkunastu próbach wyćwiczycie w sobie umiejętność radzenia z tymi zadaniami

Joanna Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook