Kierunek - malarstwo i projekty interdyscyplinarne (fot.wikimedia.org)Kierunek - malarstwo i projekty interdyscyplinarne (fot.wikimedia.org)

Kierunek: Malarstwo i projekty interdyscyplinarne

To kierunek przeznaczony dla osób, które kochają malować i chciałyby związać swoją przyszłość z tym, a jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda dzisiejszy rynek pracy.

Kierunek

Student tego kierunku zdobędzie wiedzę dotyczącą obecnie wykorzystywanych form malarskich, oraz umiejętności, dzięki którym będzie potrafił łączyć profesjonalne malarstwo z nowoczesnymi technologiami. Ponadto będzie mógł również rozwinąć swoje zdolności w działach sztuki, takich jak witraż, ceramika, fotografia, film, grafika czy rzeźba.

W czasie nauki student będzie mógł połączyć naukę kilku dyscyplin ? np. fotografię z filmem, malarstwo z rzeźbą, multimedia z instalacją oraz działaniami performatywnymi itd.

Przykładowe przedmioty:

  • historia i teoria sztuki;
  • podstawy malarstwa i rysunku;
  • kompozycja malarska, struktury i percepcja wzrokowa;
  • techniki i technologie malarstwa;
  • przedmioty do wyboru ? rzeźba, ceramika, witraż?

Rekrutacja

Rekrutacja składa się z dwóch etapów. Pierwszy to przegląd przygotowanej wcześniej przez kandydata teczki i jej ocena. Teczka powinna zawierać maksymalnie 20 prac o różnej tematyce. Można do niej dołączyć portfolio. Przegląd odbywa się w obecności kandydata.

Drugi etap polega na dwuczęściowym egzaminie praktycznym z rysunku postaci ludzkiej, na co kandydat będzie miał 5 godzin, i 3 godzinny egzamin z malarstwa. Za pierwszy etap można otrzymać 10 punktów. Ta część rekrutacji zostanie zaliczona, jeśli kandydat zdobędzie co najmniej 4 punkty. W drugim etapie należy uzyskać co najmniej 7 na 20 punktów.

Idealny kandydat

Kierunek ten jest skierowany do osób, których interesuje malarstwo oraz dyscypliny pokrewne, takie jak sztuki projektowe i filmowe. Ponadto kandydat zdaje sobie sprawę z tego, jak obecnie wygląda rynek pracy i chciałby się w nim odnaleźć jako artysta-projektant.

Rynek pracy

Absolwent malarstwa i projektów interdyscyplinarnych posiada wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu pracować jako samodzielny artysta oraz projektant w najróżniejszych obszarach życia. Absolwent kierunku odnajdzie się nie tylko w środowisku artystycznym (ale także i w otoczeniu społecznym czy gospodarczym) i na współczesnym rynku pracy ? współpracując z najnowszymi technologiami. Absolwent będzie mógł prowadzić samodzielną działalność, ale pracę znajdzie także w galeriach sztuki czy muzeach i innych instytucjach kulturalno-oświatowych.

 

 

K. Macha

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook