Po 2015 roku egzamin dojrzałości wygląda inaczej niż wcześniej. Tutaj dowiedz się, jak obecnie wygląda arkusz maturalny i jak przebiega egzamin z fizyki, zapraszamy do lektury!
Egzamin ma formę pisemną. Zdający może poświęcić do 180 minut na rozwiązywanie arkusza. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosi 60. Podobnie jak i w przypadku innych przedmiotów dodatkowych, nie określono progu zaliczenie dla fizyki, więc wyniki z tego egzaminu nie mają żadnego wpływu na zdanie matury. Podczas trwania egzaminu możesz korzystać z: karty wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki, linijki i prostego kalkulatora.
Arkusz maturalny z fizyki zawiera około 20-30 pytań. Przy każdym zadaniu można znaleźć informację odnośnie tego, ile można zdobyć maksymalnie punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.
Zdania na egzaminie:
- są różnorodne ? wymagają znajomości zagadnień ogólnych i szczegółowych;
- sprawdzają m.in. umiejętności: wykorzystywania prostych zależności, wyjaśniania zjawisk, analizy, wyciągania wniosków, krytycznego myślenia, zauważania współzależności poszczególnych składników i procesów czy związków przyczynowo-skutkowych itd.;
- od 2015 sprawdzają także umiejętność wykorzystywania informacji z zamieszczonych w arkuszu tekstów popularnonaukowych;
- mają zróżnicowany poziom trudności;
- mogą mieć formę zamkniętą – pytań testowych ? lub otwartą;
- mogą odnosić się do, zamieszczonych w arkuszu, materiałów ? np. tabel, wykresów, schematów, fragmentów tekstów popularnonaukowych.
Za udzielenie poprawnej odpowiedzi w zadaniach testowych możesz otrzymać zwykle 1 punkt, zaś w pytaniu otwartym ? maksymalnie 5 punktów. Egzaminator ma obowiązek przyznawać tylko pełne punkty.
Pobierz informator maturalny w PDF na swój komputer:
Lub zobacz go online:
K. Macha, źródło: CKE
Komentarze: