matura z polskiego

Matura ustna z polskiego – zasady sztuki retorycznej, czyli jak mówić, żeby nas słuchali

Nie wszyscy rodzą się wyśmienitymi krasomówcami. Jednym wystąpienia publiczne przychodzą łatwo, innych peszą i napawają lekiem. Jak przemawiać, aby być naprawdę słuchanym? Zanim wystąpisz publicznie, poznaj 10 zasad sztuki retorycznej, które pomogą Ci zostać doskonałym oratorem.

 

10 przykazań dobrego mówcy:

  1. Prezentuj, jak najwięcej konkretnych rzeczy, a jak najmniej opinii i ocen. Dzięki rzeczowemu przedstawieniu tematu, wydasz się bardziej wiarygodny słuchaczom. Fałszywy patos wywoła odwrotny efekt.
  2. Używaj jasnego stylu, unikaj niedopowiedzeń, przemilczeń, wieloznaczności, Twój wywód będzie wtedy bardziej logiczny i zrozumiały.
  3. Odwołuj się do przykładów, obrazów, ilustracji, żeby Twoja wypowiedź zapadła słuchaczom na dłużej w pamięć.
  4. Musisz być świadom celu swojego wystąpienia. Dostosuj styl, formę i prezentowane treści do celu przemówienia.
  5. Stopniuj wrażenia, będziesz dłużej słuchany. Wystąpienie powinno być na tyle atrakcyjne, aby słuchacze nie nudzili się i cały czas skupili swoją uwagę na prezentowanym przez Ciebie temacie.
  6. Powtarzaj główne myśli, a łatwiej będzie odbiorcom zrozumieć Twoją wypowiedź.
  7. Zwróć uwagę na zakończenie. Musi być powiązane z przedstawionymi treściami i stanowić podsumowanie wypowiedzi.
  8. Zadbaj o odpowiedni rozkład treści w wystąpieniu. Zarówno rozwlekłość, jak i nadmierne nagromadzenie haseł i informacji utrudnią zrozumienie.
  9. Posługuj się skrótami. Jeśli masz mało czasu, nie rozwlekaj się nad jedną informacją, bo może Ci potem zabraknąć czasu na przedstawienie całego tematu.
  10. Zaskocz słuchaczy jakimś żartem, ale pamiętaj o zasadach kultury. Nietaktowny humor lub ironia zamiast pomóc, mogą Ci tylko zaszkodzić.

Źródło: Katarzyna Bocheńska, Egzamin ustny z języka polskiego (Biuletyn maturalny, cke.edu.pl)
Anna Szcześniak

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook