kierunek dietetyka (Fot.freedigitalphotos.net)

Kierunek dietetyka

Interesuje Was, co jecie? Obserwujecie swój organizm i jego reakcję na różnego rodzaju produkty? Dbacie o swoje zdrowie i prawidłowe odżywianie? Jeżeli na każde pytanie odpowiedzieliście twierdząco, to może warto zostać absolwentem dietetyki na uczelni wyższej?

 

Czym jest dietetyka?

Dietetyka jest ściśle powiązana z wiedzą o żywieniu w leczeniu, oraz promocją zdrowia. Mówiąc dokładniej dietetyka to nauka zajmująca się zasadami żywienia, biochemicznymi podstawami żywienia, psychologią żywienia, oraz technologiami gastronomicznymi.

Dietetyk zajmuje się:

 • planowaniem, nadzorowaniem i stosowaniem zasad żywienia zarówno dla osób indywidualnych, jak i całych zbiorowości
 • dba o prawidłowe i racjonalne odżywianie, zwłaszcza w czasie choroby
 • bada produkty żywnościowe
 • opracowywaniem receptury potraw

 

 

Idealny kandydat

Idealnym kandydatem na kierunek dietetyka jest osoba interesująca się zdrowym żywieniem, która wie, co należy jeść, a czego unikać, interesująca się potrzebami człowieka w zakresie odżywiania, oraz chcąca poznać szerszą wiedzę dotyczącą produktów i ich działania na organizm. Dietetycy muszą być dobrym psychologiem. Powinny to być osoby otwarte na innych, które potrafią wysłuchać, zrozumieć i doradzić. Absolwenci tego kierunku, którzy pracują na co dzień z ludźmi mającymi problemy z prawidłowym odżywianiem wiedzą, że zwykła rozmowa czasem nie wystarczy, ponieważ bardzo trudno jest zerwać z przyzwyczajeniami. Dietetyk musi wiedzieć, jak przekonać innych do determinacji i działania.

 

Rekrutacja

Kandydaci na kierunku dietetyka zobowiązani są zdawać oprócz przedmiotów obowiązkowych, dodatkowo chemię i biologię.

 

Program studiów

Program studiów dla kierunku dietetyka przewiduje kształcenie w następujących dziedzinach: anatomia i fizjologia człowieka, psychologia ogólna, biochemia ogólna i żywnościowa, chemia żywności, mikrobiologia ogólna, parazytologia, genetyka, pierwsza pomoc, żywienie człowieka, dietetyka pediatryczna, kliniczny zarys chorób, farmakologia, edukacja żywieniowa, prawo i ekonomia w ochronie zdrowia, analiza i ocena jakości żywności, higiena, technologia żywności i potraw oraz towaroznawstwo. Oczywiście nie są to wszystkie przedmioty.

 

Specjalności

 • Dietoterapia
 • Żywienie zbiorowe
 • Profilaktyka żywienia
 • Żywienie w sporcie
 • Dietetyka kliniczna

 

Dietetyka a rynek pracy

Absolwenci kierunku Dietetyka mogą podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach żywienia zbiorowego i zakładach dostarczających pożywienie m.in. do szpitali, organizacjach konsumenckich, placówkach sportowych, placówkach edukacyjnych, czy poradniach dietetycznych .

 

Dlaczego warto zainteresować się tym kierunkiem?

Coraz więcej ludzi zaczyna mieć problemy z otyłością. Nikt nie ma czasu na przygotowanie zdrowego, pożywnego posiłku. W związku z tym większość ludzi sięga po gotowe produkty, lub też zagląda do barów szybkiej obsługi. Otyłość stała się naprawdę dużym problemem na całym świecie a coraz więcej ludzi zaczyna kontaktować się właśnie z dietetykiem, żeby otrzymać pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, które nie tylko wpływają źle na samopoczucie, ale również na organizm.

 

Źródło: www.studia.net
J.Jankowska

 

Komentarze:

 1. Auth pisze: 2012/05/06 o 07:42

  Jolanta79 / ja z kolei kupiłam tzn zapłaciłam za dietę 10.01 i czekałam na nią dosyć długo bo chyba z 5 dni, powoli mi moacjtywa siadała ((ale napisałam maila i żeby nie skłamać czekałam do następnego dnia, ponieważ nie spodziewałam się takiej szybkiej reakcji, bo dietę wysłali mi już po godzinie..trochę mi głupio, bo gdzieś na jakimś forum już tą sytuację opisałam, ale zwracam honor

  (odpowiedz)
 2. mira32 pisze: 2019/07/01 o 14:12

  Ja wychodzę z założenia, że trzeba wybierać kierunek studiów zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Tylko wtedy jest szansa, że uda nam się znaleźć satysfakcjonującą pracę. Osobiście sama skończyłam dietetykę na WSBiNoZ. Żywienie od zawsze było moją pasją, studia pomogły mi ja rozwinąć, a teraz pracuję w zawodzie ;)

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook