work (fot. patric tomasso)

Zainteresowała Cię oferta pracy? Najpierw sprawdź opinię o pracodawcy!

Szukanie pracy może być frustrujące. Jednak nie warto automatycznie odpowiadać na każdą ofertę. Rozsądniej jest najpierw sprawdzić opinie o pracodawcy. Dowiedz się, dlaczego to takie ważne i w jaki sposób zrobić to najlepiej.

Pracownicy, wysyłając CV, chcą przedstawić się w jak najlepszym świetle. Pracodawcy, szukając pracowników, postępują dokładnie tak samo – zwracają uwagę na tych najlepszych. Wielu poszukujących zatrudnienia widząc wyjątkowo interesującą ofertę pracy, zastanawia się, w jakim stopniu jest ona zgodna z rzeczywistością. Zawsze istnieje ryzyko, że faktyczne warunki umowy są inne od tych przedstawionych w ogłoszeniu. Dlatego, aby uniknąć rozczarowań, przed odpowiedzeniem na ogłoszenie, warto sprawdzić opinie o pracodawcy. Pozwoli to ocenić wiarygodność jego obietnic.

Gdzie szukać informacji?

Często pierwszą myślą jest poszukanie opinii o danej firmie wśród rodziny i znajomych. Jest to bardzo dobry sposób pozwalający uzyskać informacje od zaufanych osób. Najlepszą wiedzą dysponują osoby, które pracują lub kiedyś pracowały w danym miejscu. Również osoby pracujące w tej samej branży, często bardzo dobrze orientują się w warunkach panujących w poszczególnych przedsiębiorstwach.

3. rawpixel-711102-unsplashCo jednak w sytuacji, kiedy nie znamy zupełnie nikogo, kto mógłby pomóc nam zweryfikować danego pracodawcę? Wtedy z pomocą przychodzi nam internet. Większość osób poszukujących pracy sprawdza informacje o pracodawcach w internecie. Firmy zajmujące się pośrednictwem pracy i szkoleniami często dysponują forami opinii o pracodawcach. Najczęściej poruszanymi tematami w opiniach są: atmosfera w pracy, wysokość pensji i dodatków do niej oraz możliwości awansu i rozwoju. Dzięki opinii osób znających firmę od wewnątrz, można wyrobić sobie o niej konkretne zdanie.

Jeżeli obietnice znajdujące się w ogłoszeniu, dotyczące na przykład wysokości zarobków i możliwości rozwoju drastycznie rozmijają się z opiniami w internecie, można nabrać podejrzeń. Należy jednak pamiętać, że opinie na forach są zwykle anonimowe, a osoby mające negatywne doświadczenia są bardziej zmotywowane do ich zamieszczenia. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skonfrontować ze sobą informacje pochodzące z różnych źródeł.

Mogą nimi być na przykład biznesowe portale społecznościowe. Są to strony skupiające pracowników z wielu różnych sektorów, ułatwiające zarówno znalezienie pracy, jak i pracowników, a także nawiązywanie kontaktów biznesowych. Można znaleźć na nich opinie dotyczące pracodawców pochodzące od jego obecnych i byłych pracowników.

Co ważne, profile na tych portalach nie są anonimowe. Dodatkowo w łatwy sposób dostępna jest historia zatrudnienia danej osoby i informacje jak długo pracowała u konkretnego pracodawcy i na jakim stanowisku. Brak anonimowości pozwala na uzyskanie bardziej obiektywnych opinii. W ocenie wiarygodności pomaga również wspomniana historia zatrudnienia pracowników firmy. Pozwala ona dowiedzieć się, jak duża jest rotacja na danym stanowisku i czy pracownicy szybko odchodzą z firmy, czy pracują w niej wiele lat. Dodatkowo w ten sposób możliwe jest sprawdzenie realnych możliwości awansu i potrzebnego do jego uzyskania czasu.

Jak sprawdzić wiarygodność opinii?

Tak jak do wszystkich treści w internecie, do opinii na temat pracodawców należy podchodzić ze zdrowym sceptycyzmem. Dotyczy to obu stron. Zwolniony pracownik, niezadowolony z pracodawcy może chcieć zrobić mu zły PR, z kolei pracodawca może umieszczać pozytywne komentarza o samym sobie. Jak sprawdzić więc rzetelność tych opinii? Powyżej wspomnianych było już kilka dobrych sposobów na ocenę, jak bardzo wiarygodna jest dana opinia na temat pracodawcy. Najbardziej wartościowe są opinie osób, które pracowały w danej firmie i podpisują się własnym imieniem i nazwiskiem. Jakie są inne sposoby na ocenę komentarzy w internecie?

3 marvin-tolentino-677993-unsplashW przypadku anonimowych komentarzy warto zwrócić uwagę na nicki komentujących, aby sprawdzić, czy nie są one napisane przez jedną osobę. Może się bowiem okazać, że ta sama osoba napisała wiele opinii. Dodatkowo, niektóre strony obok nicku pokazują adres IP umieszczającego opinię. Jeśli adres jest taki sam przy kilku wpisach, to kolejna wskazówka, że zostały one napisane przez jednego komentatora.
Inną metodą jest ocena jakości znalezionych treści. Z reguły im bardziej szczegółowy komentarz, tym większa jest jego wiarygodność. Jeżeli komentujący opisuje konkretne stawki na danych stanowiskach, ilości nadgodzin i organizację pracy w poszczególnych działach to jest bardziej prawdopodobne, że pisze prawdę. Przykładem przeciwnej postawy jest pisanie samymi ogólnikami, nie mającymi większej wartości.

Przydatną informacją są również daty umieszczenia poszczególnych opinii. Starsze mają mniejsze znaczenie dla oceny obecnych warunków zatrudnienia. Trudno uznać bowiem opinie sprzed pięciu lat za pomocne przy podjęciu zatrudnienia dzisiaj, nawet gdy są bardzo szczegółowe i podpisane imieniem i nazwiskiem. Dotyczy to zarówno opinii pozytywnych, jak i negatywnych. W ciągu kilku lat warunki pracy mogły zmienić się diametralnie. Dlatego największe znaczenie powinny mieć komentarze z ostatniego roku.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook