Studia w Grecji

Studia w Grecji

Marzą Ci studia w pięknej, słonecznej Grecji, kraju Sokratesa, Platona, Arystotelesa i Sofoklesa? Zanim zdecydujesz się na wyjazd na greckie wyspy w poszukiwaniu wymarzonych studiów, dowiedz się, jak wygląda grecki system edukacji, gdzie znajdują się największe ośrodki akademickie, jak dostać się na grecką uczelnię wyższą i ile Cię będzie kosztować przygoda z antyczną kulturą grecką.

System edukacji

Szukając wymarzonych studiów w Grecji, możesz wybierać spośród 33 uczelni wyższych. Greckie szkoły wyższe to państwowe uniwersytety, szkoły techniczne, politechniki i szkoły artystyczne oraz prywatne kolegia współpracujące z uniwersytetami. Istnieje także Otwarty Uniwersytet Hellenistyczny specjalizujący się w kształceniu na odległość. Tylko dyplom ukończenia uniwersytetu, politechniki, szkoły artystycznej lub szkoły technicznej jest w Grecji uznawany za dyplom ukończenia szkoły wyższej. Ukończenie uniwersytetu zajmie Ci mniej więcej 6 lat (4 lata studia licencjackie i 1 lub 2 studia magisterskie), szkoły technicznej maksymalnie 4 lata (przez ostatnie pół roku będziesz obowiązkowo uczęszczał na praktyki). W Grecji, podobnie jak we wszystkich innych krajach UE, obowiązuje system boloński, czyli studia dwuetapowe: licencjackie i magisterskie. Tylko niektóre studia są jednolite, np. farmacja, leśnictwo, medycyna.

Rekrutacja

Dokumenty wymagane w procesie rekrutacyjnym to: świadectwo ukończenia szkoły średniej, podanie, formularz aplikacyjny z podaniem kierunku i uczelni, kopia dowodu tożsamości, komplet zdjęć legitymacyjnych, zaświadczenie o Twoim obywatelstwie i Twoich rodziców, deklaracja, że nie jesteś przyjęty na żadne inne studia wyższe, zaświadczenie o stanie zdrowia, certyfikat potwierdzający znajomość języka greckiego. Wszystkie dokumenty powinieneś przetłumaczyć na język grecki i złożyć w ciągu 10 dni wyznaczanych co roku przez greckie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Spraw Religijnych. Dodatkowo na niektóre kierunki uczelnie przeprowadzają egzaminy wstępne. Rok akademicki rozpoczyna się 1 września. Ciekawostką jest Otwarty Uniwersytet Hellenistyczny, na którym rekrutacja odbywa się poprzez losowanie studentów.

Ośrodki akademickie

Do najbardziej znanych ośrodków akademickich należą uniwersytety w Atenach, Salonikach, Patras i  na Krecie.

Informacje praktyczne

Jeśli nie znasz języka greckiego, nie myśl w ogóle o rozpoczynaniu studiów w Grecji, gdyż język grecki jest tam językiem wykładowym na wszystkich uczelniach. Znajomość języka musi być potwierdzona certyfikatem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy otrzymasz zgodę od greckiego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Spraw Religijnych na rozpoczęcie studiów z jednoczesną nauką języka na kursie organizowanym przez uczelnie, po których zdasz test potwierdzający znajomość. Niezdany egzamin w sesji nie oznacza pożegnania ze studiami w Grecji, zawsze możesz dowolną ilość razy przystąpić do egzaminu poprawkowego, który jest bezpłatny. W Grecji obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Legitymacja studencka uprawnia Cię także do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w szpitalach

Koszty

Studia w Grecji są bezpłatne. Wśród studentów są rozprowadzane darmowe podręczniki akademickie, a najbiedniejsi mogą liczyć nawet na darmowe wyżywienie i mieszkanie. Pozostali mogą mieszkać w akademikach lub wynająć mieszkanie na mieście. Druga opcja jest trochę droższa. Na podstawie legitymacji studenckiej masz dostęp także do zniżek na przejazdy komunikacją miejską, w muzeach i teatrach  Obcokrajowcy mogą ubiegać się o stypendium z greckiego Ministerstwa Edukacji Narodowej i  Spraw Religijnych albo Fundacji S. Onassisa

Przydatne linki

http://www.athens.polemb.net/index.php?document=106 ? Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach

www.studia.wEuropie.info ? lista greckich uczelni wyższych

www.onassis.gr ? stypendium od Fundacji ?Aleksandra S. Onassisa?

Źródło:

http://rok-w-grecji.blogspot.com/2010/03/poradnik-czesc-3-studia-w-grecji.html

http://www.eurodesk.pl/studia-w-kraju/studia-w-grecji

Anna Szcześniak

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook