Egzamin maturalny z języka francuskiego na poziomie podstawowym składał się z 10 zadań. Do ich wykonania maturzyści mieli 120 minut, a w tym czasie walczyli o możliwość uzyskania maksymalnie 50 punktów.
Arkusz maturalny składał się z poleceń sprawdzających wiadomości i umiejętności w czterech obszarach. W każdym z nich można było zdobyć określoną maksymalną liczbę punktów:
- Rozumienie ze słuchu (15 punktów do zdobycia);
- Rozumienie tekstów pisanych (15 punktów do zdobycia);
- Znajomości środków językowych (10 punktów do zdobycia);
- Tworzenia wypowiedzi pisemnej (10 punktów do zdobycia).
Pierwszy obszar sprawdzany był poprzez udzielanie odpowiedzi opartych o nagrania tekstowe. Dwa kolejne obszary oparte były na autentycznych lub adaptowanych tekstach umieszczonych bezpośrednio w arkuszu maturalnym.
Polecenia sprawdzające rozumienie ze słuchu oparte były na nagranych i odtworzonych w trakcie egzaminu wypowiedziach. Do pozostałych poleceń teksty zostały umieszczone bezpośrednio w arkuszu maturalnym.
Które zadanie poszło najsprawniej?
Maturzyści dość zgodnie stwierdzili, że w większości przypadków zadania z języka francuskiego nie stanowiły dla nich większej trudności. Zwłaszcza brak trudności widoczny był w poleceniach sprawdzających rozumienie tekstu pisanego, ale i zadanie ostatnie tj. wypowiedź pisemna, nie stanowiło większej trudności dla ogółu maturzystów.
Co zatem stanowiło największe trudności?
Największe trudności zdający mieli z wykazaniem się znajomością środków językowych. To właśnie w tych poleceniach przynajmniej część podpunktów stanowiła nie lada wyzwanie dla maturzystów.
Ogół maturzystów jednak zdaje się stosunkowo pozytywnie oceniać maturę z języka francuskiego, a różnice w poszczególnych czterech obszarach są stosunkowo niewielkie.
Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:
Lub zobacz go online:
Piotr Paszelke, źródło: CKE