Matura 2005 geografia podstawowa (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2019 – Geografia poziom rozszerzony – wyniki matury

Matura rozszerzona z geografii nie była obowiązkowa, a pomimo tego podeszło do niej aż 65 559 osób. Z egzaminu zwolniono 82 uczniów – laureatów i finalistów Olimpiady Geograficznej.

Do matury przystąpiło o 5 tysięcy więcej kobiet niż mężczyzn. Jedynie 276 osoby zdawały maturę w arkuszach dostosowanych do ich niepełnosprawności.

Średni wynik to 29%, czyli 17,4 pkt. Jest to wynik o 1 pkt. procentowy gorszy niż w przypadku matury z 2018 roku.

Matura była zdecydowanie trudna i w wielu zadaniach maturzyści osiągnęli bardzo niskie wyniki. W poleceniu 18. było to 8%, w 5. zaledwie 4%, ale zdecydowanie najgorszy wynik był w przypadku zadania 23. Tu jedynie 1% wszystkich maturzystów zdołał poprawnie udzielić odpowiedzi. W przypadku większości poleceń wiązało się to z utratą jedynie 1-2 punktów. Ogólne wyniki nie są jednak zadowalające, gdyż najlepiej poszło zadanie 8., ale tu jedynie 59% zdających poprawnie rozwiązało to polecenie.

Co poszło nie tak?

Choć prosta analiza jednego źródła informacji nie sprawiała maturzystom problemów, to analizowanie kilku skorelowanych źródeł stanowiło wielką trudność. Bardzo słabo poszły zadania z meteorologii ? uczniowie powinni skupić się na zrozumieniu fizycznej strony zależności powstawania chmur i opadów atmosferycznych.

Piotr Paszelke, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook