Studia w Finlandii

Studia w Finlandii

Nie wiesz, jak wyglądają białe noce? A może masz ochotę wygrzać się w słynnych saunach fińskich, podczas gdy na dworze szaleje noc polarna? Jeśli do tego zależy Ci na ukończeniu studiów na bardzo wysokim poziomie, to z pewnością studia w Finlandii będą doskonałym wyborem.

 

System edukacji

Fińskie uczelnie wyższe to uniwersytety (10 wielokierunkowych, 3 technologiczne, 3 ekonomiczne i 4 artystyczne), politechniki, szkoły artystyczne, techniczne i ekonomiczne. Podobnie jak w Polsce, w Finlandii obowiązuje system boloński, studia wyższe są dwustopniowe. I etap to trzyletnie studia licencjackie, po których absolwent uzyskuje tytuł ?kandidaat?. II etap obejmuje dwuletnie studia magisterskie i kończy się uzyskaniem tytułu ?masterin?. Posiadając tytuł ?masterin?, można kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Absolwent tych studiów uzyskuje tytuł ?doktora nauk? lub obecny wyłącznie w fińskim systemie edukacji tytuł ?Licentiate?. Językami wykładowymi są fiński i szwedzki, ale na wielu uczelniach znajdziesz również zajęcia prowadzone w języku angielskim. Edukacja w Finlandii jest oceniana jako jedna z najlepszych w Europie.

 

Rekrutacja

Aby dostać się na studia wyższe, musisz legitymować się świadectwem dojrzałości. Każda z uczelni ustala swoje wymagania. Niektóre uczelnie wyższe poza maturą biorą także pod uwagę wynik egzaminów wstępnych.

 

Studiuj w Finlandii za darmo

Szkolnictwo wyższe w Finlandii jest bezpłatne. Jednak obowiązkowo musisz być członkiem organizacji studenckiej. Opłacasz składkę na organizacje, w ramach której masz ubezpieczenie zdrowotne. Będziesz miał dostęp do stypendiów naukowych, opieki medycznej, zniżek komunikacyjnych na takich samych zasadach, jak studenci miejscowi.

 

Ośrodki akademickie

Najstarszym uniwersytetem jest Uniwersytet Helsiński. Inne znane ośrodki akademickie znajdują się w Turku, Tampere, Oulu, Lappeenrancie.

 

Informacje praktyczne

Jeśli chciałbyś jednocześnie uczyć się i pracować, to w roku akademickim możesz jedynie 20 godzin tygodniowo, natomiast na pełny etat tylko w trakcie wakacji lub przerw świątecznych. Finlandia należy do krajów UE, dlatego możesz przekroczyć granice tego kraju, posiadając ważny paszport lub dowód osobisty. W wypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące, zarejestruj się na komisariacie policji. Do zalegalizowania Twojego pobytu są wymagane: zaświadczenie z uczelni, że jesteś jej studentem, ważne ubezpieczenie, przedstawienie wystarczających środków na pobyt.

 

Stypendia

Obcokrajowcy nie są uprawnieni do stypendiów socjalnych i dofinansowania kosztów wynajęcia mieszkania. Wyjątkowo stypendium socjalne możesz otrzymać, jeśli jedno z Twoich rodziców pracuje w Finlandii. Możesz ubiegać się o stypendium Erasmusa.

 

Koszty studiów w Finlandii

Oprócz wymienionych już kosztów na organizacje studenckie, musisz w swoim budżecie uwzględnić również wydatki na akademik lub mieszkanie, wyżywienie, życie studenckie (wyjścia do pubu, kina lun inne przyjemności). Koszty utrzymania w Finlandii są dość wysokie. Mieszkanie lub akademik kosztują około 600-700 zł, ale za to ich standard jest odpowiedni do ceny. Każdy pokój jest wyposażony w meble, sprzęt AGD i dostęp do Internetu. Polacy mogą być niemile zaskoczeni także cenami w sklepach. Zwłaszcza, jeśli wybiorą na studia Helsinki, które należą do najdroższych miast w świecie pod względem kosztów życia.

 

Przydatne linki

  • www.studia.wEuropie.info ? lista uczelni
  • www.edu.fi, www.finland.cimo.fi  ? informacje o szkolnictwie w Finlandii, programach wymiany
  • www.virtual.finland.fi ? wirtualny przewodnik po Finlandii
  • http://www.helsinki.polemb.net/?document=71 ? Ambasada Rzeczpospolitej w Helsinkach

Źródła: www.helsinki.polemb.net, www.eurodesk.pl
Anna Szcześniak

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook