Zielona Góra (Fot.Tb808, Wikipedia)

Studia w Zielonej Górze. Niezopomniany klimat zabytkowego miasta.

Cenicie spokój, bardziej niż szum wielkich aglomeracji miejskich? Piękno architektury i przedwojennych kamieniczek potrafi wzbudzić w Was podziw i fascynację? Bardziej niż tysiące klubów, cenicie sobie atmosferę kilku wybranych przez Was? Jeżeli ma dla Was znaczenie coś więcej niż tylko wszechobecny przepych, a wierzycie, że klimat potrafi zdziałać cuda to Zielona Góra czeka.

Opis

Miasto o prawach powiatu w zachodniej Polsce, które historycznie i kulturowo jest częścią Dolnego Śląska. Według danych z 2010 roku miasto miało ok. 118 tys. mieszkańców. Czym wyróżnia się Zielona Góra? Otóż jest nazywana polską stolicą wina. Jest to najwyżej na północ wysunięte punkt na mapie z uprawą winorośli w Europie. Właśnie tutaj na ?Konwent Polskich Winiarzy? zjeżdżają się plantatorzy z całej Polski.

Uczelnie wyższe

Zielona Góra może pochwalić się Uniwersytetem Zielonogórskim. Jest to uczelnia publiczna, która powstała z połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego. Wprawdzie jest to jedyna uczelnia państwowa w tym mieście, ale powinniście wiedzieć, że wyróżnia się ona na tle innych uczelni w naszym kraju zróżnicowanym zakresem kształcenia. Obejmuje obok klasycznych kierunków humanistycznych i ścisłych, także kierunki techniczne, ekonomiczne i artystyczne.

Warto również wspomnieć o Instytucie Filozoficzno- Teologicznym im. Edyty Stein, który jest oddziałem Uniwersytetu Szczecińskiego oraz o Międzynarodowym Ośrodku Dydaktycznym Wrocławskiej Akademii Medycznej. Tutaj także możecie podjąć bezpłatne studia.

Istnieją dwie niepubliczne uczelnie. Pierwsza z nich to Lubuska Wyższa Szkoła Zdrowia Publicznego w Zielonej Górze, zaś druga to Zachodnia Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Jana Pawła II w Zielonej Górze.

Życie studenckie

W Zielonej Górze studiuje ok. 25. tys. studentów. To właśnie tutaj, w latach 90 narodził się fenomen kabaretów (Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe).
Studenci tworzą zgrane towarzystwo, które najczęściej skupia się w klubach studenckich, oraz na terenie kampusów uczelnianych. Najbardziej popularne kluby, w których młodzi ludzie spędzają wolny czas to: Gęba, U Ojca, Studencka, 4 Róże, Kotłownia, Straszny Dwór, czy Studio.

Największą imprezą są organizowane corocznie w maju Bachanalia, ściągające na plenerowe imprezy muzyczne nawet 5 tysięcy osób.

Miasto może poszczycić się także obecnością Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im Cypriana Norwida, która jest jedną z dwóch publicznych bibliotek wojewódzkich w woj. lubuskim. Biblioteka posiada wiele oddziałów na terenie miasta. Powinniście także wiedzieć, że bardzo często odbywają się w niej różnego rodzaju wystawy oraz spotkania autorskie z pisarzami.

Puby

Oprócz wyżej wymienionych miejsc, w których studenci bardzo dobrze się bawią, powinniście jeszcze zajrzeć do kilku innych, takich jak:

 • Kręgielnia Magma
 • Dwa kluby snookerowe
 • Heaven
 • X Demon
 • Lemoniada
 • Roksana
 • Kawon
 • Fanaberia
 • Zbrojownia
 • Grzech
 • Pinacolada
 • Stary Młyn

Atmosfera

Jak już wspomniałam wcześniej Zielona Góra, to miasto zabytkowe. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto, oraz przedwojenne wille wzdłuż alei Niepodległości. Możecie tutaj także podziwiać wiele budynków o unikalnej architekturze berlińskich architektów.

Dla osób, które cenią sobie spędzanie wolnego czasu wśród natury, miasto może zaoferować aż 8 parków, z czego przepiękny, największy park Piastowski, którego urokiem jest bliski kontakt z lasem.

Na terenie miasta znajduje się także Ogród Botaniczny, który został odbudowany po 60 latach, oraz Palmiarnia, w której możecie zobaczyć ciekawą kolekcję roślin egzotycznych.

Zwolennicy aktywnego trybu życia mogą uatrakcyjnić każdy dzień w Ośrodku Sportów Zimowych na Górze Tatrzańskiej.

Transport miejski

Miasto posiada rozwiniętą sieć transportu publicznego. Posiada 36 linii autobusowych MZK W każdym autobusie znajdują się automaty biletowe, które w połączeniu z automatami biletowymi na przystankach stanowią jedyną formę dystrybucji biletów w mieście. Na przystankach funkcjonuje zdigitalizowany system informacji o czasie oczekiwania linii w oparciu o sieć GPS.

Cykliczne wydarzenia kulturalne

Kultura w Zielonej Górze to przede wszystkim Winobranie na początku września ? duża impreza plenerowa, podczas której centrum miasta zapełnia się mieszkańcami i turystami. Ponadto w mieście działa 5 muzeów i galerii sztuki, filharmonia, teatr, kina oraz kilkanaście klubów muzycznych.

W mieście odbywa się także kilka festiwali:

 • Dni Kultury Żydowskiej
 • Festiwal Folkloru
 • Festiwal Kabaretu
 • Festiwal Filmowy
 • KinoPozaKinem
 • Filmowa Góra
 • Festiwal Rock Nocą
 • Róże Jazz Festiwal
 • Quest Europe
 • Festiwal Piosenki Rosyjskiej
 • Festiwal im. Anny German „Tańczące Eurydyki”

Przy Al. Niepodległości znajduje się Galeria BWA, w której odbywają się wystawy sztuki współczesnej, koncerty i spotkania dyskusyjne. Aktywnym miejscem na kulturalnej mapie miasta są też 4 Róże dla Lucienne, w których odbywają się pokazy filmowe, spektakle teatralne i kabaretowe.

Juwenalia

Jak Zielona Góra to oczywiście Bachanalia. Impreza ruszyła pod koniec maja. Atrakcje, które czekały na studentów to m. in.: mecz piłki nożnej, Gala Belfra Roku, Bachanaliowe warsztaty improwizacji komediowej, grillowanie, bitwa kapel, przegląd twórczości studentów, zjazd na byle, czym, czy wybór miss studentek. Oczywiście to tylko garstka tego, co czekało na każdego żaka.

Można było także pobawić się w rytm muzyki takich artystów i zespołów jak: Kamil Bednarek, Strachy Na Lachy, Abradab, Muchy, czy Dżem.
Moc atrakcji spowodowała, że studenci na pewno nie nudzili się w czasie ich święta.

Źródło: studentnews.pl, onet.pl, dlastudenta.pl, studia.net, mzk.zgora.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook