Zawód Bankowiec (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Bankowiec

Ośmiogodzinny czas pracy, nieustanny kontakt z klientem, odpowiedzialność za powierzone Wam pieniądze. Jeżeli to Was nie przeraża, to przeczytajcie więcej o pracy bankowca.

Zawód Bankowiec

Bankowiec może znaleźć zatrudnienie w banku. Jest to zawód urzędniczy i biurowy. Zajmuje się nie tylko udzielaniem kredytu, czy pomocą w założeniu konta. Jego zadaniem jest także doradzanie w inwestowaniu pieniędzy przez klientów. Proponuje najlepsze ubezpieczenia, fundusze, czy wykupowanie akcji na giełdzie. Wszystko powinno być jak najlepiej dostosowane do klientów indywidualnych.

Idealnego kandydata cechuje logiczne i analityczne myślenie, precyzja, obiektywność i ostrożność.  Wykonywanie tego zawodu, to bardzo odpowiedzialne zadanie. Ludzie powierzają swoje oszczędności w przekonaniu, że pracownicy, jak i sam bank zajmie się nimi należycie, a oni jako klienci nie zostaną oszukani i okradzeni.

Czym właściwie jest bankowość?

Bankowość to nauka o przedsiębiorstwie bankowym i jego otoczeniu. Zajmuje się m. in. zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem systemu bankowego, produktów i operacji bankowych, zarządzania ryzykiem bankowym.

Mówiąc o bankowości, warto także wspomnieć o księgowości, która zajmuje się operacjami finansowymi wchodzącymi w zakres działania banków- rachunkowość banków.

Wykształcenie Bankowca

Osoby, które chcą pracować w zawodzie bankowca muszą mieć wyższe wykształcenie. Preferowani są kandydaci, którzy ukończyli studia ekonomiczne najlepiej o profilu bankowość i finanse. Bardzo wiele zależy jednak od stanowiska, na które ubiegać się będzie kandydat. Studia można podjąć zarówno w szkołach państwowych, jak i prywatnych.

Na naszej stronie studiowac.pl znajdziecie opis pokrewnego kierunku- kierunek rachunkowość i finanse, który także umożliwia dobry start pracy w banku.

Bardzo przydatna jest praktyka w bankowości, znajomość księgowości, albo ukończenie kursu z tego zakresu. Ważne jest też samokształcenie. Umiejętność obsługi komputera powinna być na poziomie umożliwiającym wykonywanie codziennych obowiązków.

Rynek pracy

Po ukończonych studiach, banki to nie jedyne miejsca zatrudnienia. Swoją karierę zawodową możecie także rozwijać na stanowiskach księgowego, doradcy, analityka, maklera, czy agenta ubezpieczeń. Absolwenci bankowości rozchwytywani są także w konsultingu, gdzie za pomocą nabytych umiejętności, lepiej umieją dotrzeć do klientów. Dodatkowo każda większa firma potrzebuje dyrektora finansowego.

Innym rozwiązaniem jest założenie własnej firmy w zakresie doradztwa, czy księgowości. Możecie także otworzyć biuro maklerskie, czy agencję brokerską. Liczni znajdują pracę przy obsłudze funduszy unijnych, programów pomocowych czy wymiany gospodarczej z UE.

Ile zarabia Bankowiec?

Tak jak wszędzie pensja uzależniona jest od zajmowanego stanowiska oraz miejsca, w którym się pracuje. Oczywiste jest, że im większe miasto, tym wynagrodzenie jest wyższe. Według firmy HR Sedlak % Sedlak średnie wynagrodzenia wyglądają następująco:

 • Analityk bankowy: 4 500 zł.
 • Kasjer bankowy: 2 400 zł.
 • Specjalista ds. sprzedaży produktów bankowych: 3 550 zł.
 • Dyrektor ds. bankowości detalicznej: 12 000 zł.
 • Makler: 5 000 zł.
 • Doradca finansowy: 4 000 zł.
 • Doradca ubezpieczeniowy: 3 000 zł.
 • Kierownik ds. windykacji: 6 000 zł.
 • Specjalista ds. windykacji: 3 400 zł.
 • Kierownik ds. finansów i controllingu: 8 000 zł.
 • Młodszy księgowy: 2 600 zł.
 • Starszy księgowy: 3 400 zł.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Prowadzi się studia magisterskie, 5-letnie, albo licencjackie, 3-letnie. Na każdej akademii ekonomicznej obowiązuje egzamin wstępny, identyczny jak na ekonomię, a więc składający się z testu językowego, egzaminu z matematyki oraz egzaminu z geografii lub historii. W większości szkół niepaństwowych obowiązują jedynie rozmowy kwalifikacyjne, a jeśli egzaminy, to niezbyt trudne.

Akademie dysponują niewieloma specjalnościami w obrębie tego kierunku. Zwykle są to bankowość i finanse przedsiębiorstw, finanse publiczne, inżynieria finansowa, finansowanie ochrony środowiska, rewizja finansowa czy ubezpieczenia gospodarcze. Do tego zestawu dołączyła ostatnio specjalność finanse w Unii Europejskiej.

Opinie o zawodzie

O opinię zapytaliśmy Szymona O. z Gdańska.

?Jeżeli ktoś ceni sobie pracę z ludźmi, to jest to dobry wybór – przynajmniej moim zdaniem. Zarobki nawet na początku są znacznie powyżej średniej i na swoją pierwszą pracę na pewno nie mogę narzekać.  Obecnie zarabiam 2 500 zł. netto i porównując mój dochód z absolwentami innych kierunków, które na początku rzadko przekraczają 1 500 zł, jestem naprawdę zadowolony. Mam nadzieję, że wraz z nabytym doświadczeniem przyjdą awanse i premie.” Czy jest jednak coś, na co narzekasz? „Jedyny mankament, to że nie lubię nosić garniturów, ale i do tego po pewnym czasie można przywyknąć.”

Negatywnie o zawodzie wypowiedział się Konrad K. z Katowic:

?Praca na dłuższą metę staje się nudna. Codziennie robisz to samo, tylko wypisujesz papierki i nic więcej. Pracuję w bankowości od pół roku i dla mnie to istny koszmar. Jestem w trakcie szukania nowej pracy, ponieważ nie wyobrażam sobie siedzieć 8 godzin za biurkiem za 2000zł. Jednakże praca idealna dla ludzi nielubiących zmian miejsca pracy.?

Dostaliśmy także wypowiedź Piotrka S. z Olsztyna.

„Jestem studentem ekonomii. Chcąc zdobyć doświadczenie, postanowiłem odbyć staż w banku. Powiem Wam, że jest naprawdę ciężko, ponieważ nie dość, że wszyscy wymagają ode mnie doświadczenia w zawodzie, to jak już coś znajdę, to zazwyczaj bezpłatnie. A przecież muszę się jakoś utrzymać. Nie każdy może pozwolić sobie na pomoc ze strony rodziców. „

Swoje zdanie na temat zawodu dodał także Janusz R. z Warszawy.

?Bankowiec to powinna być osoba bogata interpersonalne. Bank ma pewne standardy, które trzeba przestrzegać. Bankowiec przeważnie przechodzi szkolenie- zasady są różne. Jednakże w każdej placówce klient jest najważniejszy i tutaj trzeba włożyć wiele wysiłku, aby zdobyć tego klienta i go utrzymać.  To, co ma istotne znaczenie, to atmosfera, jeżeli jest dobra, to klient na pewno chętniej do nas wróci.”

 

A co Wy sądzicie o tym zawodzie?

Źródło: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl, gazetapraca.pl, praca.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook