Zawód Stomatolog (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Stomatolog

Zawód stomatologa ceniony jest na całym świecie. Dobre zarobki, nauka znacznie krótsza niż na medycynie, własny gabinet i duże pieniądze. Tak myśli większość ludzi, a jak jest naprawdę? Zobaczcie sami.

Zawód Stomatolog

Stomatolog, potocznie nazywany dentystą, jest specjalistą od chorób zębów i jamy ustnej. Do jego zadań należy diagnozowanie oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej, korygowanie wad zgryzu, leczenie protetyczne, jak również udzielanie informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Dobrego stomatologa powinna cechować umiejętność postępowania z ludźmi, ponieważ większość osób boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Duże znaczenie ma również cierpliwość i delikatność.

Zawód Stomatologa nie należy do łatwych i prostych, ponieważ zawód ten, jak każdy inny o charakterze medycznym, wymaga ciągłego uczenia się- pojawiają się nowe technologie, materiały i narzędzia. Ponadto musicie przygotować się na ciężką pracę fizyczną, ponieważ podczas wykonywania tego zawodu najwięcej czasu spędza się na nogach.

Czym właściwie jest stomatologia?

Stomatologia, to dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, stawu skroniowo- żuchwowego, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej.

Wykształcenie Stomatologa

W Polsce tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po pięcioletnich studiach na kierunku lekarsko- dentystycznym w jednej z uczelni medycznych.

Prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po odbyciu rocznego stażu podyplomowego oraz pozytywnym zdaniu Lekarsko- Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP).

Rynek pracy

Po ukończeniu studiów można bardzo łatwo znaleźć pracę. Większość stomatologów postanawia pracować na własną rękę. Aby była taka możliwość, oprócz rocznego stażu, musicie przepracować kolejny rok w gabinecie stomatologicznym u boku lekarza stomatologa.  Warto wspomnieć, iż na ten krok muszą pozwolić Wam także możliwości finansowe, ponieważ oprócz wynajmu lokalu, należy także zakupić kosztowny sprzęt i opłacić ewentualny personel.

Pracę oferują przede wszystkim prywatne gabinety i spółdzielnie lekarskie. Nie ma większego sensu rozsyłanie CV do wielu miejsc – sensowniejsze jest porozmawianie z osobami mogącymi oferować nam pracę.

Ile zarabia Stomatolog?

Stomatolodzy zatrudnieni w państwowych zakładach opieki zdrowotnej, będący jeszcze na obowiązkowym stażu zarabiają ok. 1000 zł. Po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu mogą liczyć na pensję w granicach 1600-2500 zł netto. Dentyści zatrudnieni w prywatnych gabinetach mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie, uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów.  Według firmy HR Sedlak & Sedlak średnie, miesięczne wynagrodzenie stomatologa wynosi 3 500 zł miesięcznie. Zarobki 50% stomatologów wahają się od 2 000 zł do 6 00 zł.

Znacznie lepiej przedstawia się sytuacja w przypadku założenia własnej praktyki . Wówczas można liczyć na zarobki od 10 tys. zł wzwyż. Jest to jednak uzależnione od liczby pacjentów, lokalizacji oraz ceny oferowanych usług medycznych.

Dodatkowe informacje

Specjalizacje dostępne w zawodzie stomatologa:

  •     chirurgia stomatologiczna
  •     chirurgia szczękowo-twarzowa
  •     ortodoncja
  •     periodontologia
  •     protetyka stomatologiczna
  •     stomatologia dziecięca (pedodoncja)
  •     stomatologia zachowawcza z endodoncją (zobacz również ? endodoncja)
  •     zdrowie publiczne
  •     epidemiologia

W przypadku ukończenia specjalizacji z chirurgii szczękowo-twarzowej do zadań lekarza należy także diagnozowanie i leczenie chorób w obrębie twarzo-czaszki, przeprowadzanie zabiegów i operacji chirurgicznych w przypadku chorób pochodzenia nowotworowego, zapalnego czy urazów (w tym również w zakresie chirurgii plastyczno-rekonstrukcyjnej). Obejmuje to także opiekę pooperacyjną oraz późniejszą rehabilitację pacjentów.

Opinie o zawodzie

Opinię o tym zawodzie dostaliśmy od Marka P. z Gdańska.

?Żeby dobrze zarabiać po stomatologii, trzeba rozpocząć własną działalność. Nie jest to łatwa praca pod względem fizycznym. Trzeba się non stop nachylać nad pacjentem. Zarobki tez nie są wspaniałe, szczególnie dla osób, które nie mają rodziców dentystów.? Co poradzisz maturzystom? ? Średnia nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsza jest matura, z której musisz mieć przynajmniej 85/90% z każdego przedmiotu. Jak jesteście jeszcze w liceum, zastanówcie się, czy na pewno chcecie wykonywać ten zawód. Strasznie dużo nauki Was czeka.?

Marta J. z Warszawy, pracuje w zawodzie stomatologa od roku:
?Dla stomatologa zawsze znajdzie się praca, ponieważ nikt bólu zęba zbyt długo nie wytrzyma więc jakby na to nie patrzeć i tak to skończy się w gabinecie.?

Andrzej R. z Krakowa jest studentem. Zobaczcie co chciałby Wam przekazać:

?Zostały mi jeszcze tylko dwa lata i będę mógł oficjalnie nazwać się dentystą. Nie powiem- jest ciężko na tych studiach, ale jeśli ktoś jest wytrwały i zdeterminowany do pracy to spokojnie da rade. Nie martwcie się. Jeżeli naprawdę chcecie zostać dentystą, to poradzicie sobie także w trakcie studiów. Ja po studiach zamierzam otworzyć własną klinikę dentystyczną. Mam nadzieje ze się powiedzie.”

Karolina T. z Warszawy również jest studentką na kierunku stomatologia.

?Bez specjalizacji wcale tak różowo nie jest, a na specjalizację bardzo ciężko się dostać. Nawet jeżeli już komuś uda się na nią dostać, to czekają na Was ogromne wydatki. Przez 4 lata specjalizacji musicie się utrzymać, a ciągłe wyjazdy na kursy (za które też się płaci) wykluczają pracę we własnej praktyce.?
Jak oceniasz same studia? ?Studia niełatwe, wymagające poświeceń ale na pewno łatwiejsze od medycyny, ponieważ po pierwsze są krótsze, a po drugie nie trzeba robić dyżurów w szpitalu.? A wykonywanie samego zawodu? ?Większość stomatologów po kilku/kilkunastu latach pracy są większego lub mniejszego stopnia inwalidami. Najczęściej mają problemy z kręgosłupem (wpadnięty dysk, może powodować ucisk na nerwy), ponadto dotyka ich choroba Raynauda, przeciążenie mięśni i ścięgien ręki, ucisk na nerwy i naczynia kończyn dolnych. Wielu stomatologów kuleje, to też jeden z „efektów” ich cudownej pracy.?

 

Nadal chcecie wykonywać zawód stomatologa?

 

Źródła: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook