Dziennikarstwo obywatelskie (Fot.freedigitalphotos.net)

Dziennikarstwo obywatelskie ? szansa na rozwinięcie skrzydeł?

Być może niektórzy z Was spotykają się z tym terminem po raz pierwszy. Dla Was przygotowaliśmy krótki artykuł o dziennikarstwie obywatelskim.

Czym jest dziennikarstwo obywatelskie?

To przede wszystkim szansa dla osób, które zawodowo nie są związane z mediami, a chciałyby zabrać głos i przedstawić swoje poglądy. Powstanie tego nurtu wiąże się z funkcjonowaniem internetu. To właśnie w sieci najłatwiej interaktywnie współtworzyć publikacje. W Polsce jednymi z ważniejszych serwisów społecznych są wiadomości24.pl oraz ithink.pl.

Jakie są prawa i obowiązki?

Dziennikarz obywatelski który wchodzi we współpracę z daną redakcją, zyskuje te same prawa. Oznacza to, że ma dostęp do informacji, ale również musi przestrzegać etyki zawodowej i odpowiadać za swoje teksty.

Co daje bycie dziennikarzem obywatelskim?

Praca dla jakiegokolwiek serwisu to szansa rozwijania swoich skrzydeł. Zdobywa się doświadczenie w pisaniu, wyrażaniu własnego zdania i budowaniu sobie kontaktów. Dziennikarzowi obywatelskiemu łatwiej opisać lokalne problemy lub wydarzenia których był świadkiem. Stworzenie czegoś własnego, bez narzuconych ram sprawia ogromną satysfakcję. Jeśli czujecie pociąg do opisywania trudnych spraw i miejskich przypadków, to może warto spróbować swoich sił?

Perspektywy

Dzisiaj coraz więcej ludzi chce zabrać głos w danej sprawie. Pojawia się masa tekstów, które zwracają uwagę na poważne problemy, z którymi borykają się zwykli ludzie. Łatwość wrzucania takich materiałów działa na korzyść dziennikarzy obywatelskich. Mogą oni przez chwilę poczuć się jak zawodowi redaktorzy, który pracują w serwisie.

Katarzyna Kujawa

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook