język polski (Fot. freedigitalphotos.net)

Egzamin maturalny 2012: język polski, poziom podstawowy

Tematy

Pierwsza część polegała na dokładnym zrozumieniu tekstu czytanego. Maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące artykułu o Wikipedii.

W drugiej części na zdających czekało wypracowanie. W arkuszu pojawiły się fragmenty III części Dziadów, Lalki oraz Ludzi Bezdomnych. Na podstawie jednej z wybranych lektur należało napisać tekst nie krótszy niż dwie strony. W temacie opartym na dziele Mickiewicza, uczniowie musieli wyjaśnić symbolikę lewej i prawej strony oraz ich wymowę w kontekście całego utworu. Drugi temat wymagał porównania życiowych postaw dwóch bohaterek: Izabeli Łęckiej z Lalki oraz Joanny Podborskiej z Ludzi Bezdomnych.

Zdawalność

Do egzaminu przystąpiło 345 442 osób. Maturę na poziomie podstawowym zdało 97 proc. uczniów. Średni wynik, to 54%.

Opinie

W ogólnej opinii tematy maturalne należały do jednych z łatwiejszych. Lektury, które pojawiły się w arkuszu, były dokładnie przerabiane w szkołach i jeśli ktoś przyłożył się podczas nauki, nie powinien mieć problemów ze stworzeniem solidnego tekstu. Jedyną trudność sprawiło wyciąganie wniosków w drugim temacie. Uczniowie wykreowali opisy bohaterek, jednak ciężko było porównać te dwie skrajności.

Link do arkusza:

http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000002012_matura2012/polski_pp.pdf

Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook