język angielski (Fot.freedigitalphotos.net)

Egzamin maturalny 2012: język angielski, poziom rozszerzony

Tematyka

Arkusz składał się z dwóch części. Łącznie zawarto w nich 30 zadań, w tym jedną dłuższą wypowiedź. Zadania sprawdzały zastosowanie czterech dziedzin: gramatyki, rozumienia tekstu słuchanego, rozumienia tekstu pisanego oraz tworzenia własnego tekstu.

Część pierwsza łączyła struktury leksykalno-gramatycznego z pisaniem. Młodzi ludzie musieli wykazać się umiejętnością odmiany czasowników oraz przekształcaniem zdań. Ponadto, czekały na nich trzy tematy wypracowania: opisanie walorów imprezy masowej, stworzenie opowiadania o zawodach sportowych z zagrożeniem życia oraz napisanie rozprawki, która wskaże wady i zalety wybierania przedmiotów nauczania w klasie maturalnej.

Część druga to tekst słuchany i pisany. Uczniowie musieli wykazać się znajomością struktur i zrozumieniem języka.

Zdawalność

Do egzaminu przystąpiło  74 781 uczniów. Maturą rozszerzoną zaliczyło 98 procent. Średnia uzyskana przez młodzież to 68 procent.

Opinie

Dla osób, które pokusiły się o poziom rozszerzony, matura wydała się łatwa i przyjemna. Trzeba było wykazać się podstawowymi elementami języka oraz zrozumieniem sloganów i zwrotów typowych dla brytyjskiej kultury. Zadania wymagały skupienia i inwencji. Jeśli jednak dokładnie uczyło się do egzaminu i miało obycie z językiem, arkusz nie zaskoczył niczym nowym. ? Było parę słówek, których nie rozumiałem, ale ogólnie można było wywnioskować wiele rzeczy z kontekstu. Myślę, że ta matura naprawdę była łatwa ? powiedział nam Janek.

Link do arkuszy:

Cz. 1: http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000002012_matura2012/ang/angielski_pr_1.pdf
Cz. 2: http://www.cke.edu.pl/images/stories/00000000000000002012_matura2012/ang/angielski_pr_2.pdf

 

Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook