Zawód Broker informacji (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Broker informacji

Niektórzy z Was mogą spotkać się po raz pierwszy z tym zawodem, ponieważ jest to całkiem nowe stanowisko pracy na polskim rynku. Przygotowaliśmy artykuł, który pozwoli Wam dowiedzieć się, kim jest Broker informacji oraz jakie wymagania stawiają pracodawcy, dla osób ubiegających się o zatrudnienie.

Zawód Broker informacji

Zadaniem Brokera jest zdobywanie ważnych informacji, które w obecnych czasach stały się niezwykle cennym towarem. Wielu pracowników uważa, iż jest to praca żmudna, monotonna i długotrwała. Waszym zadaniem będzie wertowanie dużej ilości dokumentów i znajdowanie w nich tego, co może okazać się przydatne lub niezbędne.

Źródła wykorzystywane przez Brokera informacji, to: internet, telewizja, archiwa, banki danych, gazety, czasopisma, książki, wywiady – praktycznie każdy nośnik informacji. W wielu dużych firmach brakuje czasu na szykanie informacji, dlatego też zatrudniani są właśnie Brokerzy, którzy mają się tym zajmować.

Broker informacji na zlecenie firm tworzy raporty, opracowania, wywiady gospodarcze, analizy – mówiąc krótko zbiera, opracowuje i dostarcza informacje w sposób zgodny z życzeniami zleceniodawcy.

Praca ta wymaga bardzo dobrej organizacji, systematyczności i cierpliwości. Doświadczenie nabywane w trakcie pracy, np. wszelkie mechanizmy i sposoby wyszukiwania informacji, w miarę upływu czasu wpływają na efektywność i szybkość realizowanych zleceń.

Wykształcenie Brokera informacji

Nie ma kierunku studiów przygotowującego do wykonywania właśnie tego zawodu, dlatego też bardzo dużo zależy od firmy, w której mielibyście znaleźć zatrudnienie. Wasze wykształcenie musiałoby być powiązane ze specyfiką informacji, którą musielibyście gromadzić i opracowywać.

Warto jednak pamiętać, że przydaje się umiejętność tworzenia baz danych i praca na nich, jak również znajomość języków obcych.

Rynek pracy

Obecnie coraz więcej firm zatrudnia dodatkowe osoby na to stanowisko. Istnieją także biura świadczące tego typu usługi. To właśnie tam możecie znaleźć zatrudnienie, ponieważ pożądani są specjaliści z różnych dziedzin.

Pracę tę można wykonywać także jako ?freelancer? i przyjmować zlecenia od różnych firm.

Narzędzia niezbędne przy wykonywaniu tej pracy to przede wszystkim komputer i dostęp do internetu. Również dostęp do komercyjnych baz danych będzie dodatkowym atutem.

Ile zarabia Broker informacji?

Według portalu moja-pensja.pl, rynkowe zarobki na stanowisku broker informacji zawierąją się w przedziale od 2 000 zł. do 2 500 zł. Oznacza to, że co drugi broker informacji w Polsce otrzymuje pensję pomiędzy 2 000 zł a 2 500 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 800 zł. Natomiast najwyższe płace, na jakie mogą liczyć brokerzy informacji to zarobki rzędu 2 700 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Dodatkowe informacje

Dla tych, którzy chcieliby wykonywać ten zawód i poszerzać swoją wiedzę szkoły wyższe otwierają studia podyplomowe na kierunku Broker Informacji (Infobroker). Obecnie naukę możecie podjąć na takich uczelniach jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy Jana Kochanowskiego, i wielu niepaństwowych uczelniach.

Opinie o zawodzie

O zawodzie wypowiada się Krzysiek J. z Warszawy.

?Jako Broker informacji pracowałem dokładnie dwa lata temu. Zarobki, jak na polskie realia były bardzo dobre, od 2 500 zł. do 3 000 zł. netto. Obecnie nie pracuję już w tej branży, ponieważ jest to świeży zawód, a w Polsce niewiele się dzieje. Jeżeli już w jakimś mieście istnieją firmy brokerskie, to są to małe firmy, które nie przyjmują pracowników z zewnątrz.”

Natomiast w zawodzie wciąż pracuje Karol M. z Warszawy. Zapytaliśmy, co jest potrzebne do wykonywania tego zawodu.

?Co do oczekiwań czy wymagań to myślę, że języki i technologie IT to podstawa, ponieważ bardzo często trzeba kontaktować się z firmami zagranicznymi w celu zdobycia potrzebnych informacji.? Jakbyś opisał zawód Brokera informacji? ?Prawdziwy inforbokering to pozyskiwanie informacji z różnych źródeł, a później handel tą informacją i sprzedaż temu, kto da więcej. W tym przypadku np. znajomość baz danych, zabezpieczeń i ich łamania- powiedzmy sobie szczerze, jak również znajomość socjotechnik i wywiad telefoniczny są umiejętnościami kluczowymi- wraz ze znajomością języków obcych.?

W zawodzie, jako freelancer pracuje także Daniel R. z Krakowa.

?Infobroker to wolny zawód, tzn. pracuje się na swój rachunek, zdobywasz kontakty w firmach lub instytucjach, które posiadają zapotrzebowanie na wyszukiwanie informacji… Mogą to być ośrodki badawcze, firmy, które planują, np. wprowadzenie nowego produktu, czy chcą zbadać rynek. Oczywiście klientami mogą być też osoby indywidualne.? Czy jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia? ?Za godzinę pracy pobieram gażę w wysokości od 70 zł wzwyż. Zależy od zlecenia oraz od czasu, jaki jest potrzebny na realizację zamówienia. Dolicza się też koszty związane z uzyskaniem informacji, np. opłaty za korzystanie z płatnych baz danych… itp.”

 

Czy ktoś z Was planuje powiązać swoją przyszłość z tym zawodem?

 

Źródła: Uczelnie.info.pl, moja-pensja.pl

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook