matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2012 – matematyka podstawowa – odpowiedzi do arkuszy

Zdania na temat matury z matematyki na poziomie podstawowym są podzielone. Jedni twierdzą, że był to jeden z łatwiejszych egzaminów na przestrzeni lat, drudzy mocno sprzeciwiają się tej opinii. Szczególnie oponują humaniści, dla których zmierzenie się z królową nauk było nie lada wyzwaniem. Cały arkusz oceniany był na maksymalnie 50 punktów. Próg zaliczeniowy stanowiło 30 procent.

Zadania sprawdzały umiejętności pracy z wzorami i twierdzeniami oraz wykorzystanie ich w praktyce. Maturzyści musieli udowodnić, że nie tylko sprawnie posługują się językiem matematycznym, ale również szybko i logicznie przekładają go na rzeczywistość. W arkuszu na poziomie podstawowym najsłabiej wypadły zadania związane z procentami, algebrą, własnością symetralną odcinka, geometrią oraz prawdopodobieństwem. Ogromną trudność sprawiły pytania otwartej odpowiedzi o numerach 27 oraz 30. Zdający musieli w nich rozwiązać nierówność oraz przeprowadzić trafny dowód geometryczny. – Ostatnie zadania były już dla mózgów matematycznych. -Czułam się przygotowana do matury, a jednak nie udało mi się ich rozwiązać, ba, nie miałam nawet pomysłu, od czego zacząć– żali się Agnieszka.

W trakcie poprzednich egzaminów zadania otwarte w całości rozwiązywali tylko nieliczni. Czynności z piątego zakresu wymagań, stworzonego przez CKE, wciąż są nieopanowane przez zdających.  W arkuszu podstawowym 2012 zadania względnie trudne stanowiły 36 proc., a łatwe 56 proc. wszystkich zadań zamkniętych. Wśród 25 zadań zamkniętych nie znalazło się ani jedno polecenie, które uczniowie określiliby mianem bardzo łatwego.  – Co prawda, udało mi się uzyskać dobry wynik, ale musiałem się mocno namęczyć, żeby dojść do prawidłowej odpowiedzi. Szczególnie przy zadaniach otwartych. Co do tych zamkniętych, każde z nich wymagało pracy i myślenia – odpowiada Tomasz.

W opinii maturzystów najłatwiejsze okazały się zadania początkowe. Dużym ułatwieniem były cztery opcje wyboru, dzięki czemu można było utwierdzić się przy swoim wyniku. Wielu młodych ludzi narzekało na ostatnie zadanie z pociągiem, które okazało się nie do przebrnięcia. Tylko najlepsi zdołali uporać się z zagadką. Za wysiłek zostali nagradzani maksymalną ilością punktów, czyli pięcioma.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Katarzyna Kujawa, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook