język angielski (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2007 – angielski podstawowy – wyniki matury

Do egzaminu przystąpiło 311 049 maturzystów, z czego 259 956 na poziomie podstawowym. Maturę zaliczyło 74 procent.

Najwyższą zdawalność miały licea ogólnokształcące. Najsłabiej powiodło się uczniom liceów profilowanych. Tam wynik zaliczenia sięgnął 15 procent. Język angielski w 2007 był najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze. Zdecydowało się na niego 80 proc. maturzystów.  Zróżnicowane wyniki są efektem wyboru tak dużej grupy. Egzaminatorzy w sprawozdaniu podkreślili, że zdający dokonali właściwej oceny umiejętności. Również wyższa zdawalność i średnia egzaminu wskazują na to, że rozdzielenie poziomów w przypadku języków obcych było dobrym pomysłem.

Średni wynik na poziomie podstawowym w liceach ogólnokształcących wyniósł 61 procent. W liceach profilowanych rezultat sięgnął 42 procent. To pokazuje, że w tego typu szkołach poziom wiedzy uczniów znacznie różni się od innych placówek. W porównaniu z poprzednimi latami ówczesna matura wypadła nieźle. Według sprawozdania CKE poprawiły się wyniki na szczeblu pisania prac w języku obcym. Niestety, zdający wciąż mieli problem z rozumieniem tekstu czytanego. – Najgorzej oceniam część środkową, tutaj udało mi się zebrać najmniej punktów. Miałem problem z wskazaniem tej jednej właściwej odpowiedzi. Zdarzało się, że każda wydawała mi się poprawna – żali się Mateusz z Warszawy.

Co ciekawe, nieźle wypadła również matura ustna. Poziom podstawowy zaliczyło łącznie 96 proc. uczniów. W liceach ogólnokształcących wynik sięgnął 99 proc., natomiast w liceach profilowanych oraz technikach 93 proc.  Ogólny średnik wynik to 67 proc. W poszczególnych szkołach prezentował się on następująco: licea ogólnokształcące – 74 proc., licea profilowane – 56 proc., zaś technika – 57 proc.

 

Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook