egzaminy maturalne (fot.Shutterstock)

Sztuka dobrego wypracowania

Większość punktów na maturze z języka polskiego przyznawana jest za wypracowanie. Egzaminatorzy są w tej kwestii bardzo wymagający. Potrzeba dobrego pomysłu i przygotowania, aby zawrzeć wszystko, co jest potrzebne do dobrej pracy.

Podstawą zrozumienie

Zanim zabierzecie się do pisania pracy, warto dokładnie przeanalizować temat. Zrozumienie polecenia to klucz do sukcesu. To wskazuje nam drogę przemyśleń i układu całego tekstu. W arkuszu maturalnym na pewno znajdziecie brudnopis. To tam możecie wypisać sobie wszystkie skojarzenia związanie z tematem i szkic całości.

Pamiętaj o schemacie

Każda dobra praca musi tworzyć spójną i logiczną całość. Aby egzaminatorzy zrozumieli, co mieliście na myśli, warto konkretnie rozplanować sobie pisanie, najlepiej według schematu „wstęp, rozwinięcie, zakończenie”. To pozwoli Wam trzymać się tematu i od początku do końca bronić danej tezy. Wstęp najczęściej jest krótkim wejściem w temat. Oprócz opisu epoki i tła, powinna znaleźć się tam zapowiedź tego, o czym będziecie mówić, w przypadku matury pisać. Centrum Waszej pracy jest rozwinięcie. To tam stawiacie argumenty broniące lub obalające daną tezę. Jeśli w poleceniu macie podany opis lub analizę, nie zapomnijcie o wysnuciu dokładnych wniosków, najlepiej w oparciu o podane w arkuszu fragmenty. Zakończenie to wisienka na torcie. Nie warto się tutaj rozwodzić nad temat. Końcówka ma być puentą i podsumowaniem wcześniejszych rozważań.

Uwaga na wpadki!

Szybkie pisanie może obfitować w błędy. Pokreślona praca nie wygląda korzystnie, dlatego zanim przelejecie swoje myśli na papier, zastanówcie się nad pisownią. Egzaminatorzy sprawdzają dokładnie, czy w tekście nie ma błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz stylistycznych. Na te 3 aspekty zwróćcie uwagę,  gdyż ich brak obniży Waszą punktację.

 

źródło: ortografix.pl

Katarzyna Kujawa

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook