polskie uczelnie na arenie międzynarodowej (Fot.freedigitalphotos.net)polskie uczelnie na arenie międzynarodowej (Fot.freedigitalphotos.net)

Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie!

W jednej z ostatnich audycji radia TOK FM, gościem programu była dziennikarka ?Wprost?, Zofia Wojtkowska. Zobaczcie jak oceniane są uczelnie polskie na arenie międzynarodowej.

W Polsce istnieje 470 szkół wyższych. Siedem z nich jest uważane za uczelnie prestiżowe. Niestety 25 % jest zaliczonych do najgorszych szkół świata.

Jest kilka czynników wpływających na tak niską oceną szkolnictwa polskiego.

Pierwszym z nich jest zbyt duża ilość szkół prywatnych, które bardzo często trudno nawet nazwać uczelniami. Na 470 uczelni, mamy 132 uczelnie publiczne, reszta to szkoły prywatne.

Uczelnie niepubliczne w Polsce to bardzo często małe szkoły, które zatrudniają niewielu pracowników na wyłączność. Akademicy są wynajmowani na parę godzin, po to, żeby dać pewien certyfikat jakości. Zazwyczaj te uczelnie proponują bardzo mało kierunków nauczania. Według Zofii Wojtkowskiej, szkoły niepubliczne służą tak naprawdę produkcji niczemu nieprzydatnych dyplomów.

Pozostałe czynniki, które wpływają negatywnie na jakość nauczania to:

  • Słaba organizacja szkolnictwa wyższego
  • Ciężki dostęp do profesorów w szkołach wyższych
  • Fatalne wykształcenie młodych ludzi, którzy rozpoczynają studia
  • Uczelnie zabijają indywidualność
  • Brak wiedzy ogólnej

Źródło:gazeta.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook