Wyniki matur 2011 wielu maturzystów nie zdało

Matura 2012 – niemiecki podstawowy – wyniki matury

Do egzaminu dojrzałości z języka niemieckiego na poziomie podstawowym w 2012 roku przystąpiło 44 977 zdających. Średnia maturalna wyniosła 63.  Zdawalność okazała się najwyższa w liceach ogólnokształcących. Tam z maturą poradziło sobie 98 proc. Na drugim miejscu znalazły się technika. Maturą zdało aż 95 proc. Procent zdanych egzaminów w innych typach szkół przedstawia się następująco: licea profilowane – 92 proc., licea uzupełniające – 79 proc., zaś technika uzupełniające – 70 proc.

Średnie wyniki również wypadły najlepiej w liceach ogólnokształcących. Przeciętny absolwent uzyskał tam 72 proc. punktów. W technikach wynik wyniósł 53 proc. Inne szkoły wypadły trochę gorzej: licea profilowane – 50 proc., licea uzupełniające – 43 proc., natomiast technika uzupełniające – 38 proc. To pokazuje, że w dodatkowych szkołach poziom nauczania języków obcych wciąż jest niski.

Sprawozdanie maturalne pokazuje, że najgorzej wypadły następujące czynności: selekcja informacji oraz poprawność językowa prac. Poziom poprawności wykonania zadania ledwo przekroczył 0,20. Według klasy staninowej maksymalną ilość punktów udało się zdobyć 4 proc. zdających. Wyniki egzaminu w 2012 r. były wyższe niż wyniki zeszłoroczne, dlatego wyższe były również wartości graniczne większości przedziałów dla poszczególnych klas wyników. Rok temu, aby zakwalifikować się do najwyższej klasy staninowej wystarczyło 98 proc. punktów. W tym roku przyjmowano tylko uczniów z maksymalną ilością.

W opinii uczniów wyniki były sprawiedliwe. – Uważam, że nikt nie został oszukany. Najbardziej zaważyły wypracowania. To one pokazywały, na co nas stać i czy jesteśmy w stanie zdobyć maksimum punktów. Osobiście cieszę się z wyniku, myślałem, że moja praca zostanie słabiej oceniona. Teraz przynajmniej nie ma wstydu w domu – śmieje się Mateusz z Gdyni.

 

źródło: cke.edu.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook