Portal Studiowac.pl i Marlena Ledzianowska, właściciel YUPPIE – firmy specjalizującej się w kursach maturalnych z języka polskiego, zapraszają do kolejnej części darmowego kursu do matury z języka polskiego.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi do testu. Porównaj swoje odpowiedzi z poniższymi. Gdybyś miał pytania lub sugestie, zachęcamy do komentowania!
Odpowiedź do ćwiczenia 1:
a. ballada: gatunek synkretyczny
- jest mieszanką epiki, liryki i dramatu,
- posiada narratora, wydarzenia, bohaterkę,
- ma układ stroficzny,
- ma napięcie dramatyczne (oczekiwanie Urszulina przybycie rodziców) oraz puentę (zaskoczonej widokiem Boga),
- charakteryzuje ją: fantastyczność (niebo, Bóg), groza (życie po śmierci, niepokój i strach Urszuli), ludowość (język stylizowany na ludowy).
b. epika, konkretnie epos
- posiada narratora, fabułę, wydarzenia, akcje, bohaterów,
- pisany wierszem (pamiętaj, że epika to nie tylko proza!).
c. dramat , konkretnie dramat szekspirowski
- podział na akty, sceny,
- dialogi, didaskalia (tekst poboczny),
- brak narratora.
Odpowiedź do ćwiczenia 2:
część a:
Po przyjeździe z Paryża Wokulski, przyjazd kupca do Zasławka na zaproszenie prezesowej Zasławskiej.
część b:
- czas akcji: lato, wakacje Wokulskiego,
- miejsce akcji: Zasławek, majątek prezesowej Zasławskiej,
- bohaterowie: Stanisław Wokulski 9głowny bohater powieści), Julian Ochocki (młody arystokrata, wynalazca, krewny prezesowej, przyjaciel Wokulskiego,
- spacer po majątku, odpoczynek Wokulskiego po podróży do Paryża.
Odpowiedź do ćwiczenia 3:
Tadeusz Różewicz to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Należy do tzw. pokolenia Kolumbów, czyli Polaków, którzy urodzeni mniej więcej w 1920 roku w momencie wybuchu II wojny światowej zmuszeni byli do chwytania za broń. Ci młodzi wówczas ludzie zwykle nie potrafili podźwignąć psychicznie ciężaru walki, dlatego w przeważającej mierze było to pokolenie tragiczne. Jedni ponieśli śmierć w pierwszej kolejności, inni – przetrwali, ale nie potrafili harmonijnie ułożyć sobie życia w powojennej Polsce.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Autorem kursu jest Marlena Ledzianowska właściciel YUPPIE – firmy specjalizującej się w kursach maturalnych z języka polskiego. Marlena Ledzianowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowych Studiów Public Relations w WSB w Toruniu. Pracowała w różnych typach szkół przez 12 lat. Uczyła języka polskiego, kultury języka polskiego oraz retoryki dziennikarskiej. Od ponad dziesięciu lat przygotowuje do matury z języka polskiego z ogromnym powodzeniem. Jej uczniowie osiągają zwykle wyniki powyżej 80% punktów zarówno w przypadku matury rozszerzonej, jak i podstawowej. Najlepsi zdają maturę pisemną na ponad 90%, a ustną na 100%. Przeczytaj więcej…
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –