Kawalerka (Fot.freedigitalphotos.net)

A może kawalerka?

Dla tych, którzy niespecjalnie lubią ciągłe towarzystwo innych osób, a bardziej cenią sobie spokój, prywatność i wygodę rozwiązaniem jest wynajęcie kawalerki.

Ile to kosztuje?

Niestety na wynajęcie kawalerki mogą pozwolić sobie nieliczni- zwłaszcza jeżeli chodzi o studentów. Koszty wynajęcia takiego mieszkania są naprawdę wysokie, zwłaszcza jeżeli z opłatami trzeba poradzić sobie samemu. W większości przypadku na tego typu rozwiązanie mogą pozwolić sobie osoby, które nie mają problemów finansowych i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Również osoby studiujące zaocznie, które od poniedziałku do piątku pracują i zarabiają pieniądze stać na kawalerkę. Jednakże i to nie zawsze.

Poniżej możecie zobaczyć średnią cenę wynajmu kawalerki w poszczególnych miastach:

Warszawa:

 • jednopokojowe: 1405 zł

Kraków:

 • jednopokojowe: 1063 zł

Wrocław:

 • jednopokojowe: 1137 zł

Gdańsk

 • jednopokojowe: 1000 zł

Olsztyn

 • jednopokojowe: 835 zł

Szczecin

 • jednopokojowe: 901 zł

Białystok

 • jednopokojowe: 830 zł

Lublin

 • jednopokojowe: 1003 zł

Poznań

 • jednopokojowe: 1018 zł

Łódź

 • jednopokojowe: 845 zł

Rzeszów

 • jednopokojowe: 905 zł

Kielce

 • jednopokojowe: 828 zł

Toruń

 • jednopokojowe: 788 zł

Ceny wynajmu uzależnione są przede wszystkim od miasta, w których planujecie zamieszkać. Im większe możliwości znalezienia pracy oraz większe wynagrodzenie, tym cena jest wyższa.

Kawalerka nie tylko dla jednej osoby

Wiele osób decyduję się na kawalerkę. Zazwyczaj jednopokojowe mieszkania wraz z kuchnią lub aneksem kuchennym. Najczęściej lokum nie przekracza 35 m2.
Tego typu mieszkania przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które nie lubią przebywać dużo czasu z ludźmi, cenią sobie spokój oraz własne przyzwyczajenia. Taką opcję wybierają również Ci, którzy mają problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów.

W związku z tym, że nie każdego stać na wynajem kawalerki, wiele osób decyduje się na wynajęcie takiego lokum z chłopakiem/ dziewczyną, przyjacielem, siostrą, czy bratem.  Czynsz jest dzielony na pół i wychodzi taniej. Jednakże coś za coś. W tym wypadku musicie współdzielić pokój z drugą osobą, tracąc przy tym własny spokój.

Na co uważać?

Przy wynajęciu kawalerki jest kilka rzeczy na które trzeba uważać, zwłaszcza jeżeli mieszka się samemu. Warto przyjrzeć się okolicy oraz sąsiadom, ponieważ wracając w pojedynkę do domu bardzo istotne jest bezpieczeństwo. Dziewczynie wynajmująca sama mieszkanie w niebezpiecznej dzielnicy, może stać się krzywda

Dodatkowo jeżeli już zdecydujecie się na wynajem kawalerki w pojedynkę nie zapomnijcie spytać o dodatkowe opłaty. Nie dość że będziecie musieli sporo zapłacić za sam wynajem, to warto zapytać, jakie media pokrywa czynsz oraz jak wyglądają pozostałe opłaty.

Przyjrzyjcie się również osobie wynajmującej mieszkanie. Jeżeli w jakiś sposób czujecie, że właściciel może Was nachodzić w mieszkaniu lub niepokoić, lepiej zrezygnować z najmu. Postawcie przede wszystkim na bezpieczeństwo i wygodę. Skoro już płacicie duże pieniądze, to bądźcie przekonani, że jest za co.

Wolność Tomku w swoim domku

Kawalerka, to przede wszystkim ogromna wygoda. Nie musicie dostosowywać się do wymagań współlokatorów oraz pozwolić sobie dosłownie na wszystko. Jeżeli macie ochotę na spotkanie ze znajomymi, to wykonujecie telefon do przyjaciół i zapraszacie do siebie. Nikt nie będzie Wam narzekał że urządzacie imprezy, nikt nie będzie bałaganił jak posprzątacie, jak również po ciężkiej pracy, czy zajęciach będzie możliwość wrócenia do pustego domu i odpoczynku.

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook