szukanie mieszkania (Fot.freedigitalphotos.net)

Gdzie szukać mieszkania?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie mieszkania. Przedstawiamy Wam te, z których naszym zdaniem najlepiej skorzystać oraz te, które dają najlepsze wyniki w poszukiwaniu. Zanim zaczniecie wertować ogłoszenia, zastanówcie się dobrze, czego szukacie i na co Was stać.

Internet

Najwięcej osób zaczyna poszukiwanie mieszkania właśnie przez interenet. Nie jesteśmy przekonani, czy ten sposób jest najlepszy, jednakże na pewno warto spróbować.

Istnieje mnóstwo stron, specjalizujących się w wynajmie i sprzedaży mieszkań. Po podaniu kilku informacji takich jak: cena wynajmu, liczba pokoi, metraż, miejscowość i dzielnica przed Wami pokażą się oferty które mogą Was zainteresować. Nie musicie tak, jak w przypadku gazety przeglądać wszystkiego, również tego, co Was nie interesuje.

Musicie być jednak świadomi, że dostęp do internetu mają wszyscy. Tym samym, jest to najbardziej oblegane miejsce przez przyszłych najemców. Poza tym bardzo wiele ogłoszeń jest fałszywych. Również agencje szukają w internecie potencjalnych klientów, którzy skorzystają z ich usług.

Gazeta lokalna

Drugim ze sposobów szukania mieszkania jest gazeta lokalna, w której możecie znaleźć rubrykę z ogłoszeniami. Gazeta nie jest tak popularna jak internet, dlatego też ogłoszeń jest znacznie mniej. Jednakże nikt nie powiedział, że w ten sposób nie można znaleźć mieszkania. O ile ogłoszeń jest mniej, to i zainteresowanych jest mniejsza ilość. Wertując tego typu ogłoszenia macie większe szanse na dodzwonienie się do właściciela i umówienie na oglądanie. Dodatkowo im mniejsze będzie zainteresowanie wynajmem, tym bardziej właścicielowi będzie zależało na przekazaniu kluczy do mieszkania w Wasze ręce. Tym sposobem możecie pozwolić sobie na negocjacje i dodatkowe plusy przy wynajmie.

A może wystawię ogłoszenie?

Dobrym rozwiązaniem jest również wystawienie własnego ogłoszenia, w którym zaznaczycie, że szukacie mieszkania do wynajęcia. W takim ogłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje:

  • metraż,
  • ilość pokoi,
  • ile osób będzie wynajmowało mieszkanie,
  • zwierzęta w mieszkaniu
  • standard,
  • dzielnica,
  • cena,
  • okres wynajmu.

Warto także wspomnieć coś o sobie, kim jesteście, jak będzie wyglądał Wasz dzień, czego może spodziewać się po Was osoba, która zdecyduje się wynająć Wam mieszkanie.

Tego typu ogłoszenie możecie wystawić zarówno w interenecie, jak i gazecie, czy zgłosić się do agencji, która po określeniu Waszych wymagań postara się znaleźć najlepsze lokum.

Znajomi i rodzina

Pierwszym krokiem w szukaniu mieszkania powinna być rozmowa ze znajomymi i rodziną. Może właśnie ktoś z bliskich, albo ma mieszkanie do wynajęcia, albo zna kogoś, kto obecnie szuka osób do wynajmu mieszkania.

Jeżeli będziecie mieli szczęście i znajdzie się potencjalne mieszkanie, to skorzystajcie z tej oferty. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniecie oszukani oraz łatwiej wynegocjujecie lepszą cenę.

Agencja

Ostatecznie możecie skorzystać z pomocy agencji, która postara się znaleźć Wam mieszkanie. Oczywiście jest to opcja dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na dodatkowy wydatek, a nie chcą tracić czasu na szukanie i wertowanie ofert. Agencje za pomoc w znalezieniu mieszkania zazwyczaj pobierają opłatę równą cenie wynajmu mieszkania.

W niektórych przypadkach, to właściciel pokrywa koszty współpracy z agencją, zatem warto spytać właściciela mieszkania, czy opłaca pośrednika, ponieważ inaczej agencja może pobrać opłatę od obu stron zawierających umowę.

O pomoc powinniście zwrócić się do najbardziej znanych i zaufanych firm, ponieważ to one mają najwięcej ofert.

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook