Już we wrześniu maturzyści wybierają temat na egzamin ustny z języka polskiego. Mają cały rok na przygotowanie prezentacji, zaś w maju przedstawiają ją komisji egzaminacyjnej. Nie każdy jednak decyduje się stworzyć taką pracę własnoręcznie.
Prezentacja maturalna
Maturzyści do końca września są zobowiązani do złożenia deklaracji maturalnej, w której oprócz wybranych przedmiotów na maturę, wpisują także temat prezentacji maturalnej z języka polskiego. Temat prezentacji zostaje wybrany z listy przedstawionej maturzystom na początku roku szkolnego. Czasu na napisanie pracy jest naprawdę dużo. Przecież matury są dopiero w maju. Jedynym zadaniem zdających, jest kilka miesięcy przed egzaminem złożenie planu pracy.
Kto napisał prace maturalne?
Niestety zdarzają się takie sytuacje, że prace maturalne wcale nie są pisane przez maturzystów, a przez osoby wynajęte do napisania takiej prezentacji. Niektórzy wolą zapłacić ok 200 zł komuś, kto napisze całą prezentacje, a oni zaoszczędzą czas.
Inni wybierają jeszcze inną opcję. Internet to dzisiaj ogromne źródło informacji, w którym można zleźć wypracowania na każdy temat. Zamiast wertować książki w poszukiwaniu informacji, wielu maturzystów decyduje się na plagiat. Ściągnięcie prezentacji trwa 10 minut, małe poprawki i gotowe.
Sens prezentacji maturalnej
Nauczyciele języka polskiego, egzaminatorzy, językoznawcy i wykładowcy wciąż powtarzają, że prezentacje maturalne z języka polskiego nie spełniają swojej roli. Ich zadaniem było sprawdzenie znajomości lektur, umiejętności wypowiedzi oraz prezentacji, podczas gdy maturzyści woleli wyuczyć się kupionej, czy ściągniętej z internetu pracy na pamięć- tak żeby tylko zdać, ponieważ żadna ze szkół nie bierze pod uwagę wyniku egzaminu ustnego z języka polskiego.
Właśnie ta internetowa giełda prac maturalnych, jak przyznaje Mirosław Sawicki, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, stała się przyczynkiem do zmiany ustnego egzaminu z języka polskiego, które wejdą od 2015 roku.
Źródło:natablicy.pl
J. Jankowska
Komentarze: