Matura ustna z języka polskiego (Fot.freedigitalphotos.net)

Oszustwa na maturze ustnej z języka polskiego

Już we wrześniu maturzyści wybierają temat na egzamin ustny z języka polskiego. Mają cały rok na przygotowanie prezentacji, zaś w maju przedstawiają ją komisji egzaminacyjnej. Nie każdy jednak decyduje się stworzyć taką pracę własnoręcznie.

Prezentacja maturalna

Maturzyści do końca września są zobowiązani do złożenia deklaracji maturalnej, w której oprócz wybranych przedmiotów na maturę, wpisują także temat prezentacji maturalnej z języka polskiego. Temat prezentacji zostaje wybrany z listy przedstawionej maturzystom na początku roku szkolnego. Czasu na napisanie pracy jest naprawdę dużo. Przecież matury są dopiero w maju. Jedynym zadaniem zdających, jest kilka miesięcy przed egzaminem złożenie planu pracy.

Kto napisał prace maturalne?

Niestety zdarzają się takie sytuacje, że prace maturalne wcale nie są pisane przez maturzystów, a przez osoby wynajęte do napisania takiej prezentacji. Niektórzy wolą zapłacić ok 200 zł komuś, kto napisze całą prezentacje, a oni zaoszczędzą czas.

Inni wybierają jeszcze inną opcję. Internet to dzisiaj ogromne źródło informacji, w którym można zleźć wypracowania na każdy temat. Zamiast wertować książki w poszukiwaniu informacji, wielu maturzystów decyduje się na plagiat. Ściągnięcie prezentacji trwa 10 minut, małe poprawki i gotowe.

Sens prezentacji maturalnej

Nauczyciele języka polskiego, egzaminatorzy, językoznawcy i wykładowcy wciąż powtarzają, że prezentacje maturalne z języka polskiego nie spełniają swojej roli.  Ich zadaniem było sprawdzenie znajomości lektur, umiejętności wypowiedzi oraz prezentacji, podczas gdy maturzyści woleli wyuczyć się kupionej, czy ściągniętej z internetu pracy na pamięć- tak żeby tylko zdać, ponieważ żadna ze szkół nie bierze pod uwagę wyniku egzaminu ustnego z języka polskiego.

Właśnie ta internetowa giełda prac maturalnych, jak przyznaje Mirosław Sawicki, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, stała się przyczynkiem do zmiany ustnego egzaminu z języka polskiego, które wejdą od 2015 roku.

 

Źródło:natablicy.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook