Harvard (Fot. Daderot, Wikipedia)

Jak wypadamy w światowym rankingu Webometrics

W rankingu Webometrics, wśród 500 najbardziej widocznych w sieci szkół wyższych, aż siedem polskich uczelni zaistniało na liście. Zobaczcie które.

Webometrics Ranking of World Universities

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC- Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Największy nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. Pod uwagę bierze się:

  • materiały udostępnione w sieci przez poszczególne uczelnie,
  • rozwój komunikacji między naukowcami w sieci,
  • znaczenie przedsięwzięć typu Open Access,
  • pozycjonowanie stron uczelni w internecie.

W rankingu uwzględniono ponad 21 tys. instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym z całego świata, w tym aż 450 jednostek z samej Polski. Pierwsze miejsca w rankingu zajęły uniwersytety amerykańskie. Najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda. Zaraz po nim uplasował się Uniwersytet Stanforda, a trzecie miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology. W samej Unii Europejskiej najlepsze okazały się uniwersytety: Cambridge (14. miejsce na świecie) i Oxford (16. miejsce).

Jeżeli chodzi o uczelnie polskie, to najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski, który zajął 234 miejsce. Uniwersytet Jagielloński ma w tym roku miejsce 311. Rok temu w najlepszej pięćsetce znalazło się pięć polskich uczelni, a dwa lata temu – tylko dwie.

Z polskich szkół w pierwszej 500 najlepszych uczelni świata znalazły się jeszcze Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (393. miejsce), Politechnika Wrocławska (412. miejsce), Uniwersytet Wrocławski (431. miejsce), Politechnika Warszawska (435. miejsce) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (488. miejsce). W pierwszym tysiącu uczelni znalazło się jeszcze 13 innych polskich szkół wyższych.

Pełny ranking pod adresem: www.webometrics.info/en .

 

Źródło: uczelnie.info.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook