Kobiety na Politechnikach (Fot.freedigitalphotos.net)

Coraz więcej kobiet na politechnikach

Według raportu ?Kobiety na politechnikach 2013? wzrost liczby studentów na politechnikach jest zasługą  niemal wyłącznie kobiet. Stanowią one prawie 36 proc. ogólnej liczby studentów uczelni technicznych.

Raport został przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Według raportu:

  • pomiędzy rokiem akademickim 2006/2007, a rokiem 2011/2012 liczba studentów spadła o ponad 177 tysięcy. Jedynie uczelnie techniczne mogą pochwalić się wzrostem liczby studiujących.

?Praktycznie cały wzrost liczby studiujących na politechnikach jest zasługą kobiet, a liczba mężczyzn w tym czasie nie zmieniała się znacząco” – powiedziała kierująca projektem „Dziewczyny na politechniki!” Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

  • W roku akademickim 2007/2008  na uczelniach technicznych było 280 tys. studentów. Obecnie jest ich 306 tys. Liczba kobiet wzrosła o ponad 24 tys.

„Cieszę się, że także coraz więcej dziewcząt wybiera studia techniczne. Radzą sobie znakomicie, blisko 40 proc. wszystkich studentów otrzymujących stypendia na kierunkach zamawianych to dziewczęta” – podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka.

  • Kobiety coraz chętniej wybierają kierunki ścisłe i techniczne. Co więcej bardzo dobrze sobie na nich radzą.

„Na Wydziale Elektrycznym, uznawanym za jeden z najbardziej +męskich+, pięć najlepszych uczących się stanowiły dziewczyny” – powiedział rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski. „Od czterech lat wszystkie stypendia ministerialne na naszej uczelni otrzymują kobiety, choć zgłaszają się po nie obie płcie” – wtórowała mu rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron.

  • Zauważono jednak, że kobiety bardzo rzadko zgłaszają się jako członkinie do zespołów badawczych. Tym samym same zmniejszają swój udział w dokonaniach naukowych.

„Wynalazki nie mają płci, ale wciąż więcej wynalazków zgłaszają mężczyźni. Zaledwie 14-15 proc. zgłoszeń do Urzędu Patentowego, to wynalazki zgłaszane przez kobiety” – powiedziała dr Adamczak.

  • Jedynym kierunkiem, w którym popularność wśród kobiet jest wciąż taka sama to kierunki informatyczne. Studiuje je zaledwie 12 proc. kobiet na uczelniach publicznych, a na technicznych tylko trochę ponad 8 proc.

„W Polsce jedno na pięć ogłoszeń o pracę dotyczy zawodu informatyka. Dlatego dziewczyny myśląc przyszłościowo powinny wybierać kierunki związane z tzw. nowymi technologiami” – przekonywała w środę prezes Urzędu Komunikacji elektronicznej Magdalena Gaj.

Akcja „Dziewczyny na politechniki!” to największy program promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. Jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji będzie Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, który odbędzie się 25 kwietnia. Weźmie w nim udział 15 polskich uczelni.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn są dostępne na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl
Źródło: gazeta.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook