Policjant (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Policjant

Zawód, który chciał chyba wykonywać każdy mały chłopiec. Wśród dorosłych uważany za stabilną i dobrze płatną pracę. Jak wygląda rzeczywistość?

Zawód Policjant

Zadaniem policjanta jest ochrona porządku publicznego, wykrywanie i walka z przestępczością oraz ściganie osób poszukiwanych i zaginionych. Dodatkowo policjant zajmuje się ochroną osób i mienia, działalnością antykryzysową w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, działalnością antyterrorystyczną oraz wszelkimi działaniami prewencyjnymi.

Osoby zainteresowane zatrudnieniem w policji mają do wyboru pracę w jednostkach kryminalnych, prewencyjnych, bądź logistycznych, zaś w zależności od zainteresowań i umiejętności zatrudnienie można znaleźć w oddziałach lądowych, wodnych, oraz lotniczych.

Wykształcenie Policjanta

Możliwości jest kilka. Kandydat na policjanta może najpierw zostać przyjęty do służby i zacząć pracę oraz szkolenia lub też może ukończyć studia cywilne i dopiero wtedy pomyśleć o karierze w policji. Policjant może też ukończyć studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i dzięki temu zająć eksponowane stanowisko w służbie.

Rynek pracy

Miejscem pracy jest policja państwowa. Istnieją różne piony, do których przyporządkowani są odpowiedni specjaliści. W pionie kryminalnym są to stanowiska dochodzeniowe, śledcze, operacyjne, rozpoznawcze, techniczno-kryminalistyczne czy techniczno-operacyjne. W policji gospodarczej bada się przestępstwa, wymagające wiedzy ekonomicznej, gospodarczej i bankowej. Możliwości awansu pozwalają osiągać stopnie służbowe w grupach szeregowych, podoficerów, aspirantów i oficerów.

Ile zarabia Policjant?

Miesięczne wynagrodzenie policjanta  wynosi 3 237 zł. Zarobki 50% policjantów wahają się od 2 650 zł. do 4 000 zł. Premia stanowi średnio 6% pensji całkowitej policjanta, natomiast 94% to płaca podstawowa.

Warto także wspomnieć, że wysokość pensji w policji uzależniona jest od zajmowanego stanowiska, ilości przepracowanych lat, otrzymywanych dodatków oraz indywidualnie otrzymywanych zadań, wyników zawodowych, czy nagród.

I tak zarobki rozkładają się następująco:

 • kursant ? 1 500 zł.
 • policjant- 2 500 zł
 • kierownik rewiru- 4 000 zł.
 • komendant powiatowy- powyżej 7 000 zł.
 • komendant wojewódzki- ok 9 000 zł.
 • komendant główny- ok 15 000 zl.

Obok uposażenia dochodzą także liczne dodatki (m. in. za stopień, funkcyjny, służbowy, stołeczny, za opiekę nad służbowymi zwierzętami, instruktorski, lotniczy). Dodatki za stopień kształtują się od 330 zł na stanowisku posterunkowego, 560 zł na stanowisku aspiranta, 650 zł na stanowisku komisarza, 800 zł na stanowisku inspektora do 1000 zł na stanowisku generalnego inspektora.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Policjant jest jednym z nielicznych zawodów, w których prawo do świadczeń emerytalnych uzyskuje się już po 15 latach pracy, a do pensji podstawowej doliczane są specjalne dodatki.

Chcąc wstąpić w szeregi policji należy przede wszystkim spełniać poniższe kryteria:

 • posiadać obywatelstwo polskie
 • być osobą niekaraną
 • korzystać z pełni praw publicznych
 • posiadać nieposzlakowaną opinię
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie (osoby bez wykształcenia średniego mogą jednak znaleźć zatrudnienie w oddziałach prewencji za zgodą komendanta wojewódzkiego policji, o ile wykażą szczególne predyspozycje do pracy w zawodzie)
 • charakteryzować się zdolnością fizyczną i psychiczną do pracy w służbach uzbrojonych
 • posiadać umiejętność podporządkowania się dyscyplinie służbowej.

Opinie o zawodzie

Poniżej przedstawiamy opinie o zarobkach:

Marcin N z Katowic:

?O dobrych zarobkach można tylko pomarzyć. Praca bywa bardzo irytująca, ponieważ nie liczy się wynik służby, ale liczy się statystyka. Nie pracuje się dla innych, pracuje się dla tych 8 godzin. Panowie i panie zastanówcie się nad tym krokiem, bo będziecie żałować. Jeżeli ktoś z Was chce pracować dla samej idei to właśnie praca dla niego.”

Krzysztof R. z Warszawy:

„Pracuję w Policji około 10 lat, od 7 lat w kryminalnej tzw. „samochodowce”. Co do zarobków… hmm… mam 3 300 zł. netto na miesiąc, ale po sprawdzeniu PIT- a okazało się że w ciągu roku zarobiłem 68 000 zł. netto. Doszły premie, mundurówka, dofinansowanie do wczasów, służby ponadnormatywne. Bywa, że miesięcznie bierze się 2 pensje, nie tylko wtedy gdy płacą 13 tkę. Jakby nie dzielić, średnio w miesiącu wychodzi około 5 500 zł. Nie narzekam…”

Jurek L z Warszawy:

„Na szkółce trwającej pół roku dostaniecie (z dodatkiem stołecznym ok. 250 netto) na rękę ok. 1 560zł. Po szkółce wciąż z tym dodatkiem, plus dodatkiem służbowym (choć ten wcale nie musi być Wam przyznany – ok. 170zł) dostaniecie drugą grupę zaszeregowania i Wasze zarobki w stolicy wyniosą ok. 2 250zł na rękę. Ewentualny awans na sierżanta to netto około 150 zł do pensji. Jeżeli macie wyniki- osoby zatrzymane, poszukiwane itp. to Wasz naczelnik może przyznać Wam prawo do służb tzw. ponadnormatywnych- czyli możecie sobie dorobić do pensji.”

 

Źródło: wynagordzenia.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook