Zawód Barista (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Barista

Nie każdy potrafi przygotować smaczną kawę. Co więcej niektórzy potrafią z niej stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Taką osobą jest barista. Zobaczcie kim jest oraz co trzeba zrobić, żeby nim zostać.

Zawód Barista

Barista jest specjalistą od parzenia i podawania kawy. Posiada ogromną wiedzę o różnych gatunkach kaw, sposobach jej przygotowania oraz możliwościach łączenia ze sobą przeróżnych składników. Co więcej Barista potrafi zrobić odpowiednią kawę, która doskonale będzie komponować się z podaną potrawą.

Jak wspomnieliśmy wcześniej filiżanka kawy potrafi być dziełem sztuki. Można spotkać wiele dodatków, czy obrazków na piance z mleka. Tym sposobem kawa kusi nie tylko smakiem, ale także formą wizualną.

Oprócz parzenia kawy i opieki nad klientem, barista dba również o sprzęt (ekspres do kawy), produkty, zaopatrzenie i nadzór nad przechowywanym towarem.

Wykształcenie Baristy

Nie ma szkoły wyższej przygotowującej do wykonywania zawodu baristy, dlatego też, może nim zostać każdy. Warunkiem jest ukończenie płatnego kursu dla baristów. Oprócz wiedzy teoretycznej kursanci w części praktycznej uczą się serwować różne rodzaje kaw (np. espresso, latte, romano, wiener melange).

Takie kursy oferują również naukę tzw. latte art., czyli tworzenia przepięknych wzorów z mleka na wierzchniej warstwie napoju.

Rynek pracy

Miejscem pracy są kawiarnie, restauracje, parzelnie kawy, hotele i firmy cateringowe.

Zawód baristy w Polsce jest dość nowy, jednakże można zauważyć, że coraz bardziej popularny. Na rynku pracy wciąż pojawiają się nowe oferty, w których poszukiwane są osoby posiadające umiejętności parzenia kawy.

Ile zarabia Barista

Według portalu moja-pensja.pl, zarobki baristy wahają się od 1 900 zł do 2 400 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż  1 700 zł. Najwyższe zarobki sięgają 2 600 zł.

Dodatkowe informacje

Awans zawodowy baristy jest ograniczony. W zależności od miejsca zamieszkania można zostać starszym baristą. Co zrobić, aby nim zostać? Duże znaczenie ma prestiż zawodowy. Wpływa na niego uczestnictwo w konkursach krajowych i zagranicznych, np. Mistrzostwa Polski Baristów lub Mistrzostwa Świata Baristów.

Opinie o zawodzie

Michał R. z Warszawy jest Baristą od 5 miesięcy:

?Pracuję w tym zawodzie krótko, ale każdy dzień spędzony w restauracji jest dla mnie szansą na kolejne doświadczenie zawodowe. Dla mnie zawód Baristy to nie tylko parzenie kawy, to sztuka. Staranne dobieranie składników, eksperymentowanie, nauka tworzenia z mleka cudu, sprawia, że mój dzień nabiera sensu.

Niektórzy mogą uważać, że przesadzam i pewnie mają rację. Jednakże wychodzę z założenia, że to po prostu trzeba kochać. Możemy wykonywać różne zawody, zarabiać różne pieniądze, ale tylko wtedy, gdy będziemy robić, to co kochamy, będziemy mogli czuć się spełnieni.

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie, to rzeczywiście do wysokich nie należy. Jednakże za jakiś czas planuję otworzyć własną kawiarnię i tym sposobem mam nadzieję zarobki wzrosną. Najważniejsze to mieć plan na siebie ? a ja mam?

Umiecie parzyć mistrzowską kawę?

 

Źródło: zawodowe.com, moja-pensja.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook